Odszedł honorowy obywatel miasta Gdańska - Władysław Bartoszewski

Dziś wieczorem zmarł w wieku 93 lat prof. Władysław Bartoszewski.

Polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i historyk. Więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik powstania warszawskiego. Kawaler Orderu Orła Białego. Dwukrotnie pełnił funkcję szefa polskiego MSZ - w 1995 roku oraz w latach 2000-1. Był też senatorem IV kadencji (lata 1997-2001) oraz ambasadorem RP w Austrii (lata 1990-95). Do dziś sprawował urząd sekretarza stanu i pełnomocnika premiera do spraw dialogu międzynarodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Był autorem ponad 40 książek i blisko 1,5 tys. artykułów, głównie o powstaniu warszawskim, stosunkach polsko-żydowskich i polsko-niemieckich. W 1962 r. ukazały się: "Konspiracyjne Varsaviana poetyckie 1939-44" wydane w Warszawie. W Krakowie w 1967 r. - "Ten jest z Ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939-1945", zaś w 1974 r. - "1859 dni Warszawy". 

Pełnomocnik rządu został przewieziony karetką dziś po południu do szpitala MSWiA w Warszawie. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski zapowiedział,  że dla uczczenia pamięci ministra  na gmachu Sejmu flagi zostaną opuszczone do połowy masztu. Prezydent Bronisław Komorowski wydał oświadczenie: "Śmierć Władysława Bartoszewskiego to ogromna strata dla Polski i dla mnie osobiście. Pozostanie On przykładem człowieka, który całe swoje życie poświęcił służbie Ojczyźnie."

 

Tagi: