Te rękopisy mają kilkaset lat. Teraz będzie je można zobaczyć w Muzeum Kaszubskim

Kartuzy, Muzeum Kaszubskie, 100 lat, www.polnocna.tv. www.strefahistorii.pl, bartosz gondek

Z okazji stulecia Kartuz, w Muzeum Kaszubskim imienia Franciszka Tredera zagoszczą wyjątkowe rękopisy, wypożyczone z Polskiej Akademii Nauk. To Tylko część atrakcji, związanych z obchodami 100 lecia tego miasta.

Siedemnastowieczny odpis dokumentu Incorporatio Monasteriorum Pomeraniae Olivensis, Sarnovicensis, Pelplinensis et Carthusiensis Iuribus et Privilegiis Terrarum Prussiae…, w którym Zygmunt August w 1552 roku potwierdza inkorporację m.in. klasztoru w Kartuzach pod pruskie prawo i rękopiśmienna historia klasztoru w Kartuzach spisana w XVIII w. przez proboszcza Georga Schwengela pt.: Appartus ad annales Carthusiae Paradisi B.M.V. propre Dantiscum. Tomus IV : ab anno 1580 ad annum 1645, a także prezentacja okolicznościowego znaczka, wydanego specjalnie na 100 lecie Kartuz. Dodatkowo - wystawa fotografii Dawniej i dziś Artura Sochy. To wszystko już 29 marca 2023 r. (środa) o godz. 17.00 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach przy ul. Kościerskiej. My już rezerwujemy sobie czas...

(Red.) BG fot. UM Kartuzy

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: