Archeolodzy poznali tajemnicę ważnego rycerza

W dolnośląskim Widowie archeolodzy natrafili na bardzo ciekawe pozostałości średniowiecznej siedziby rycerskiej z XV wieku. O randze miejsca świadczą m.in. znalezione kafle piecowe z wizerunkiem św. Jerzego walczącego ze smokiem.

Jak podaje PAP Nauka w Polsce, dzisiaj po gródku nie pozostało wiele. Jest to bardzo dobrze widoczny w terenie kopiec o powierzchni ok. 0,3 ha. Położony jest na skraju wsi, na południowy zachód od zabudowań Widowa. "Pasjonatom pieszych wycieczek miejscowość znana jest przede wszystkim z tutejszych malowniczych wzniesień zwanych Widowskimi Górami. Jak się okazuje jedno z nich w średniowieczu wybrane zostało na miejsce budowy siedziby obronnej" powiedział PAP archeolog Radosław Zdaniewicz, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego. Archeolodzy postanowili zweryfikować informacje na temat gródka, bo poprzednie badania nie przyniosły za dużo odpowiedzi. Okazało się, że pozostałości zniszczonej drewnianej dwukondygnacyjnej wieży obronnej znajdowały się poniżej wzgórza. Natrafiono tam na resztki budowli, wspomniane już gotyckie kafle. Wśród zabytków była też miedziana aplikacja, zapewne pasa oraz moneta z końca XV w. Archeolodzy natknęli się też na ozdobną głowicę miecza z fragmentem rękojeści, który – według Zdaniewicza – być może należał do jednego z rycerzy z rodziny Widowskich, do których należały okoliczne dobra ziemskie w XV w. Czerwcowe badania sfinansował Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.’

(Red.) PAP Nauka w Polsce

foto/ wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: