Muzeum Historii Polski - wkrótce otwarcie

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku tworzyło wystawy, edukowało i na różne sposoby popularyzowało historię. Wielkim wyzwaniem pozostawał jednak brak stałej siedziby. Początkowo miała ona powstać nad Trasą Łazienkowską nieopodal Zamku Ujazdowskiego. Przez lata brakowało jednak ostatecznej decyzji i zapewnienia finansowania inwestycji.
 
Dopiero w listopadzie 2016 r. zaprezentowano projekt siedziby instytucji, a w lipcu 2018 r. symbolicznie wbito pierwszą łopatę pod jej budowę. Licząca 1400 m2 sala wystaw czasowych będzie sercem wystawienniczej działalności Muzeum do czasu otwarcia w 2026 roku wystawy stałej. To właśnie tu będą prezentowane wyjątkowe przedmioty z liczącej blisko sześćdziesiąt tysięcy przedmiotów kolekcji naszego Muzeum i opowiadać o kluczowych wydarzeniach z dziejów państwa i narodu. Jednocześnie Muzeum oferuje szeroką gamę aktywności edukacyjnych dla uczniów, rodzin oraz dorosłych. Park Edukacyjny MHP pozwala prowadzić zajęcia plenerowe oraz organizować gry terenowe. 
 
Widownia Audytorium muzealnego liczy blisko 580 miejsc. To przestrzeń na koncerty, widowiska, konferencje, debaty oraz inne wydarzenia. To także stała sala koncertowa Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Z kolei sala kinowo-teatralna mieszcząca do 135 widzów będzie miejscem pokazów filmowych oraz spektakli teatralnych, w tym znanych już produkcji Muzeum, takich jak Piastodzieje i Jagiellada.
Na marmurowej elewacjigmachu odnajdziemy nawiązania do kolejnych warstw naszej historii: od czasów najdawniejszych, do współczesności. Na kamiennych płytach znajdziemy reliefy, które nawiązują do wybranych symboli polskiej architektury począwszy od Drzwi Gnieźnieńskich, aż po dwudziestowieczny modernizm. Efektownym zwieńczeniem budynku jest taras widokowy, z którego rozpościera się panorama stolicy.
info/foto/MHP

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: