Volkswagen Pana Samochodzika wrócił do Malborka

Po ponad pół wieku, na teren Muzeum Zamkowego w Malborku powrócił kultowy, filmowy Schwimmwagen. Choć to ten sam samochód, różni się on nieco od stanu, w jakim mogliśmy go zobaczyć w filmie „Pan Samochodzik i Templariusze z 1971 roku. Dlaczego?

Pan Samochodzik i Templariusze to kultowy film dla młodzieży z 1971 roku. Obok Stanisława Mikulskiego, Ewy Szykulskiej, czy Danuty Szaflarskiej, jedną z najważniejszych ról zagrała w tym serialu nietuzinkowa, posiadająca wiele ukrytych mocy, amfibia. Supersamochód Pana Samochodzika skonstruowano na potrzeby filmu na bazie sławnej niemieckiej amfibii VW 166 Schwimmwagen. Mocno go przy okazji przerabiając. Podobno w filmie grały dwa takie pojazdy. Jeden zatonął podczas zdjęć. Drugi, przywrócony w międzyczasie do pierwotnej, wojennej formy, przetrwał do dziś. Samochód odkupili w latach 80. XX wieku od wdowy po kolekcjonerze, panu Borzęckim, który wypożyczył go do realizacji filmu, bracia Stanisław i Michał Kęszyccy, założyciele Muzeum  Zabytków Techniki Wojskowej Panzer Farm Pod Nasielskiem. Dzięki współpracy z panem Stanisławem Kęszyckim z panzer Farm, piszącemu te słowa, oraz grupie miłośników motoryzacji, min z Automobilklubu Morskiego, udało się ten właśnie ten egzemplarz sprowadzić na kultową konferencję „Pan Samochodzik i…” – wokół fenomenu kulturowego", organizowaną przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Muzeum Zamkowe w Malborku. Samochód, ustawiony pod namiotem zamku średniego wzbudzał ogromną sensację a wiadomość o jego wizycie sprawiła, że – według straży zamkowej, na terenie sławnej warowni pojawiło się jeszcze więcej gości.

(Red.) fot. Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: