W Sztutowie uczczono pamieć o norweskich policjantach więzionych w KL Stutthof

W Muzeum Stutthof 25 kwietnia 2015 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 271 policjantów norweskich, którzy byli więzieni w obozie koncentracyjnym Stutthof. 

Norwescy policjanci trafili do obozu za odmówienie współpracy z pronazistowskim rządem i odmowę podjęcia służby w SS. Na uroczystości obecny był jedyny żyjący uczestnik tamtych wydarzeń – 97-letni Trygve Rindhal, który wrócił do obozu po ponad 70 latach. Przybyli również członkowie rodzin byłych więźniów-policjantów z Norwegii. Cześć norweskim policjantom oddali także przedstawiciele norweskiej i polskiej Policji na czele z Komendantem Głównym Policji norweskiej - Hansem Sverre Sjøvold oraz Komendantem Głównym Policji polskiej – nadinsp. Krzysztofem Gajewskim.

Uroczystości rozpoczęto o godzinie 9:50 zbiórką pod bramą obozu, następnie zebrani goście przemaszerowali do Pomnika Wolności poświęconego ofiarom obozu. Tam wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Kolejnym punktem obchodów było odsłonięcie tablicy pamięci poświęconej wspominanym tego dnia norweskim policjantom i złożenie kwiatów. Następnie odbyła się projekcja filmu o wyzwoleniu obozu oraz promocja wspomnień Olafa Wallego "Norweska policja za drutami kolczastymi". Autor wraz z 270 innymi policjantami norweskimi został osadzony w KL Stutthof w grudniu 1943 r. Przebywał w nim aż do ewakuacji.

 

Tagi: