Muzeum Narodowe w Szczecinie wzbogaciło się o obrazy Malczewskiego i Chapira

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie zakupiło dwa obrazy: "Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego oraz "Portret" Jaquesa Chapiro. Dzieła wzbogacą zbiory malarstwa europejskiego XIX-tego i XX wieku w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Oba obrazy zakupiono za 100 tysięcy złotych. Pierwszy z nich - "Portret" został namalowany przez łotewskiego artystę Jaquesa Chapiro. Malarz uznawany jest przez historyków za spadkobiercę van Gogha. Łotewski twórca, który w porewolucyjnej Rosji tworzył murale i plakaty propagandowe, malował też w Paryżu, gdzie należał do artystycznej bohemy. Prace tego artysty można oglądać w galeriach w Paryżu, Moskwie, Chicago i Tel-Avivie.

Drugi z obrazów: "Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego jest ósmym obrazem artysty w kolekcji szczecińskiego muzeum. Malczewski to malarz i rysownik, jeden z najważniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku. Był uczniem Jana Matejki, a swój warsztat doskonalił m.in. w Paryżu i Wiedniu. Pozostałe osiem jego dzieł w kolekcji Muzeum Narodowego to m.in. "Autoportret z dwoma postaciami" z 1906 roku i "Moja dusza" z 1918. Nowy nabytek będzie można obejrzeć już w lipcu w rocznicę urodzin artysty, w ramach akcji "Niech żyją mistrzowie". 

Na całą kolekcję zbiorów malarstwa europejskiego XIX-tego i XX wieku, liczącą już około 100 obrazów, będzie można obejrzeć jednak dopiero za kilka lat.

 

Tagi: