Nowa Wałowa – ulicą księdza Jerzego Popiełuszki

Radni Miasta Gdańska przegłosowali dziś zmianę nazwy jednej z najważniejszej ulic naszego miasta: powstałej przed rokiem Nowej Wałowej.
 
Znajdująca się w Śródmieściu ulica, położona na północny wschód od Alei Zwycięstwa, która będzie główną arterią powstającego Młodego Miasta, nosić będzie imię księdza Jerzego Popiełuszki. Z wnioskiem o nadanie nazwy ulicy wystąpiła Komisja Kultury Rady Miasta Gdańska.
 
Z uzasadnienia uchwały:
„Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodzony 14 września 1947 w Okopach. Kapelan Solidarności, duszpasterz służby zdrowia, polski ksiądz związany ze środowiskiem powiązanym z ruchem społecznym Solidarności, Sługa Boży Kościoła Katolickiego. Został w bestialski sposób zamordowany przez funkcjonariuszy systemu komunistycznego 19 października 1984 r.
W roku 1980 przebywał w Gdańsku, kiedy przygotowywał msze święte podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarności”. Wielokrotnie głosił słowo Boże w kościele św. Brygidy w Gdańsku.
Co ważne, właśnie podczas powrotu z Gdańska 13 października 1984 r. dokonano pierwszego, wtedy nieudanego zamachu na księdza Jerzego Popiełuszkę.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko głosił prawo do życia w wolności i sprawiedliwości, protestował przeciw aktom bezprawia i przemocy, walczył o prawa człowieka w PRL. Dlatego należy traktować tę postać jako symbol męstwa, pokory i patriotyzmu, wartości do których warto się odwoływać”.

Tagi: