Noc Muzeów w Sopocie i Gdyni [PROGRAM]

Europejska Noc Muzeów Już 16 maja. Przedstawiamy Państwu program gdyńskich i sopockich instytucji:
 
PAŃSTWOWA GALERIA SZTUKI W SOPOCIE, pl. Zdrojowy 2, Sopot
 
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na warsztaty plastyczne dla dzieci, gry, konkursy oraz zwiedzanie wystaw.
19.00 - 20. 30 - "Martwa natura dla najmłodszych" - warsztaty plastyczne dla dzieci. Co oznacza słowo martwa natura? Dlaczego artyści na obrazach ukazują owoce, warzywa, kwiaty i owady? Czy przedstawione na obrazach instrumenty muzyczne, książki, kompasy i globusy mają jakieś dodatkowe, ukryte znaczenia?
19.00 - 23.30 - "Tajemnice Galerii" czyli konkurs z nagrodami, w którym mogą wziąć udział zarówno dorośli jak i najmłodsi. Ukryte w krzyżówce hasła uatrakcyjnią zwiedzanie galerii i ułatwią poznawanie prezentowanych wystaw.
19.00 - 01.00 - zwiedzanie wystaw czasowych: "Ze złota i żelaza. Eva David. Bruno Durieux", "Wystawa Katarzyny Kozyry", "Kiejstut Bereźnicki. Malarstwo" oraz "Fotografia Dzikiej Przyrody"
19.00 - 00.00 - "Punkt linia, płaszczyzna" czyli artystyczny kącik dla najmłodszych. Przez cały wieczór, w specjalnie przygotowanych punktach galerii, dostępne będą kolorowanki oraz materiały plastyczne, przygotowane z myślą o najmłodszych gościach. Głównym tematem staną się elementy sztuki nieprzedstawiającej. Czy rzeczywiście z dzieła abstrakcyjnego niczego nie sposób wyczytać? W jaki sposób o nim mówić?
00.00 - Losowanie zwycięzców konkursu "Tajemnice Galerii".
 
 
MUZEUM SOPOTU
Muzeum Sopotu zaprasza na Noc Muzeów z kulturą niemiecką.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy Miasto, przestrzeń, sztuka prezentującej prace artystów z różnych stron Europy, a inspirowanej historią i architekturą miasta Görlitz w Saksonii.
 
Dodatkowe atrakcje:
Godz. 19.30 - wykład poświęcony sztuce Niemiec
Godz. 21.00 - mini koncert fortepianowy prezentujący utwory największych kompozytorów niemieckich
Na zwiedzających czekać będą upominki z miasta Görlitz.
Ponadto zachęcamy do zakupu wydawnictw Muzeum Sopotu w promocyjnych cenach.
 
SKANSEN GRODZISKO W SOPOCIE, ul. Haffnera 63,Sopot
czas | 19.00-24.00,
wstęp | 1 zł.
 
1.Pokaz rzemiosł związanych z wykorzystaniem ognia:
- wypał naczyń w piecu garncarskim i otwartym ognisku
- wytop szkła
- pokaz kowalstwa
- pieczenie podpłomyków 
 
2. Pokaz obróbki i zastosowania krzemienia
 
 
KOŚCIÓŁ EWANGELICKO - AUGSBURSKI, skwer ks. Otto Bowiena, ul. Parkowa 5.
czas | 19.00 - 23.00
wstęp | bezpłatny
 
Parafia ewangelicka w Tójmieście już po raz czwarty zaprasza na "Noc Muzeów 2015" do kościoła Zbawiciela w Sopocie. O każdej pełnej godzinie (19.00, 20.00, 21.00), będzie można wysłuchać koncertu muzyki klasycznej. Po koncercie będzie można zapoznać się z historią parafii, zwiedzić wystawy oraz dowiedzieć się na temat działalności Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. 
 
MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI, ul. Polska 1
czas | 18.00 - 01.00
 
WIELKIE OTWARCIE MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI 
Od 22:00 - WIDOWISKO OTWARCIA - pokaz audiowizualny 3D na fasadzie Dworca Morskiego (Marcin Bania | Temporary Space Design; Jakub Sarwas | muzyka).
 
MUZEUM MIASTA GDYNI, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
czas | 19.00 - 01.00
wstęp | bezpłatny
 
ZALOGUJ SIĘ W MUZEUM!
Zrób #selfie z Nurkiem, podziel się nim na Facebooku!
Przypomnij sobie klasyczne polskie i czechosłowackie filmy animowane.
Weź udział w turnieju Archimemo, złóż tradycyjny gdyński trolejbus i zbuduj z nami Modelowe Miasto.
 
 
AKADEMIA MORSKA W GDYNI, Al. Jana Pawła II 3
czas | 20.00 - 24.00
wstęp | bezpłatny
 
"GWIAZDOZBIORY NASZEGO NIEBA" - fascynujące spotkania z astronomią i astronawigacją, w ok. półgodzinnych prezentacjach (dla grup 30-osobowych), pod kopułą najnowocześniejszego w Trójmieście Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego. Pokazy prowadzą wykładowcy oraz studenci Akademii Morskiej. 
 
STATEK "DAR POMORZA"
 
Górny pokład:
Inscenizacja pt. "Polacy na morzach i oceanach" w wykonaniu Stowarzyszenia Kompania Kaperska. W czasie pokazów na "Darze Pomorza" grupa marynarzy przedstawi sceny z obozowiska osadniczego z XVII wieku oraz inscenizacje z życia załóg floty oliwskiej z 1627 roku. Zwiedzający będą mieli okazję posłuchać opowieści o dawnej żegludze i polskich wyprawach osadniczych (m.in. do Jamestown w 1608 roku). Widzowie poznają zasady musztry pokładowej, a także działanie broni czarnoprochowej. Dla najmłodszych przewidziane są gry i zabawy z XVII-XVIII wieku (kości, szachy, przeciąganie liny).
W namiocie osadniczym dzieci będą mogły spróbować sił w pisaniu gęsim piórem i rysowaniu map.
 
Pomieszczenie II wachty:
"Marynarskie sprawności". Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzieci będą mogły sprawdzić się w takich zadaniach, jak: slalom stewarda, rzucanie rzutką do koła ratunkowego, cegiełkowanie pokładu, ewakuacja w formie biegu przez przeszkody, zabawa "lewa burta, prawa burta, pokład". 
 
fot. M. Michalak 
 

Tagi: