Rycerze z ścierają się w Pradze

W czeskiej Pradze trwają mistrzostwa świata federacji HMB. Polska pojechała tam jako zwycięzca mistrzostw z Malborka. W kadrze są również zawodnicy z Pomorza.

Od kilku lat ruch rekonstrukcji średnich wieków, oprócz aspektu rekonstrukcyjnego, dąży do zmagań na zasadach sportowych. Często mówi się o tego typu imprezach "rycerskie MMA". Trzeba przyznać, że adrenalina oraz dynamika walk jest olbrzymia. Powstały kluby walki oraz narodowe reprezentacje. Walki są prowadzone w formule full-kontakt. Dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy i inne "nierycerskie" chwyty. Od 2010 roku odbywają się Mistrzostwa Świata od 2014 są rozgrywana przez dwie federacje.

Od 7 do 10 marca w Pradze odbywają się MŚ w rosyjsko-ukraińskiej federacji HMB. Rycerska Kadra Polski pojechała na nie w glorii zwycięzców z Malborka. Tam nasi zawodnicy sięgnęli po 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Dlaczego istnieją dwie federacje robiące mistrzostwa? Kwestią sporną był brak przejrzystości w sędziowaniu i finansach w rosyjsko-ukraińskiej federacji. Na kryzys nałożył się też konflikt na wschodzie Ukrainy. Obecnie większość reprezentacji narodowych jeździ na oba mistrzostwa. Dla Polski ważniejsze są mistrzostwa federacji IMCF, które w tym roku odbyły się w Malborku.

W Rycerskiej Kadrze Polski nie mogło zabraknąć wojowników z Pomorza i okolic. Reprezentują oni barwy Fabryki Świń, czyli międzybractwowego projektu walk rycerskich. Jest to klub sportowy, gdzie od 2010 roku spotykają się rycerze, którzy chcieli walczyć "na serio". W skład fabryki wchodzą członkowie wielu bractw rycerskich. Pochodzą oni m.in. z Kompanii Czarnego Gryfa, Wolneja Kompani Piechoty Lekkiej, Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici oraz Chorągwi Hrabiego Bolingbroke. sama nazwa jest żartem słownym, ale mimo sportowego podejścia, zawodnicy występują w dokładnych rekonstrukcjach zbroi z przełomu XIV i XV wieku. Historyczny jest też herb drużyny, przedstawiający świnię z kłami. Selekcjonerem całej kadry Polski jest Marcin Janiszewski, kapitan Fabryki Świń. 

Poniżej link do streamu z praskich mistrzostw:

 https://www.youtube.com/watch?v=s4Yv0MPD-aI

Więcej o sportowych walkach rycerskich, polskiej kadrze i mistrzostwach znajdziesz tutaj:

 http://strefahistorii.pl/video/767-rycerskie-mistrzostwa-swiata-w-malborku-wywiad-z-selekcjonerem-kadry

 

Tagi: