Gdańskie obchody 80. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz zaprasza na uroczystości z okazji 80. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego. Obchody upamiętniające postać naczelnika państwa odbędą się przy pomniku u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego na Strzyży.

Marszałek Piłsudski był więziony w Gdańsku w 1917 roku w areszcie na ul. Kurkowej. Był przetrzymywany tylko przez tydzień, gdyż Niemcy uwierzyli w pogłoski, że Polacy w całym kraju planują zbrojne wyzwolenie przyszłego naczelnika. Razem z Józefem Piłsudskim był więziony gen. Kazimierz Sosnkowski. Obaj trafili do aresztu w wyniku tzw. "kryzysu przysięgowego", gdy marszałek zakazał legionistom składania przysięgi na wierność Niemcom. 

Ponad 3-metrowy pomnik, kroczącego w zadumie marszałka Piłsudskiego, powstał z inicjatywy mieszkańców Gdańska, którzy na ten cel postanowili założyć Społeczny Komitet Budowy Pomnika. Rzeźbę z brązu, autorstwa Tomasza Radziewicza, odsłonięto uroczyście w 88 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, przypadającą w dniu 11 listopada 2006 roku. Odsłonięcia dokonał ostatni Prezydent Polski na Uchodźstwie Pan Ryszard Kaczorowski. 

Najbliższe uroczystości gdańskie upamiętniające Marszałka odbędą się 12 maja na placu Józefa Piłsudskiego u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego.

 

Program uroczystości:

godzina 10.40 – spotkanie przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego

godzina 11.00 – odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej

  • Wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza
  • Wręczenie aktów mianowania na pierwszy stopień oficerski i kolejne stopnie wojskowe
  • Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz zniczy u stóp pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego (prosimy o przygotowanie wizytówek)
  • Odegranie Marsza I Brygady przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej
  • Oficjalne zakończenie uroczystości

 

Tagi: