Jubileusz jednego z najstarszych polskich zespołów tańca irlandzkiego i szkockiego

"Trebraruna" Zespół Tańca Irlandzkiego i Szkockiego Uniwersytetu Gdańskiego obchodzi w tym roku swoje 21 urodziny. Jest to jeden z najstarszych polskich zespołów zajmujących się tańcem szkockim, irlandzkim i bretońskim.

Trebraruna to zespół miłośników kultury celtyckiej, przede wszystkim muzyki i tańca. W swojej codziennej działalności stawia na jak największą wszechstronność swoich tancerzy i prezentuje zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne oblicze irlandzkiego i szkockiego folkloru. W centrum zainteresowań znajdują się: step irlandzki, irlandzkie tańce solowe tańczone w miękkich butach, grupowe tańce szkockie (country dancing) i irlandzkie (céili) oraz szkockie solowe tańce highland. 

Muzyka i taniec to nasza pasja, którą chcemy się dzielić. Zespół istnieje już około 20 lat, pod patronatem Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego od 2004 roku. Przeszliśmy w tym czasie wiele zmian, cały czas rozwijamy się i wciąż na nowo uczymy łączyć naturalną, spontaniczną radość tańca i muzyki ze żmudnymi ćwiczeniami technicznymi. - mówi Krzysztof Piotrowski, jeden z instruktorów zespołu. Jednym z takich pomysłów było połączenie pasji do muzyki z pokazami żonglerki i fireshow.

Grupa liczy aktualnie 15 tancerek i tancerzy, Krzysztof Piotrowski zapytany o pełną liczbę osób, które próbowało swych sił w zespole przez minione 20 lat odpowiedział - jest to niepoliczalne. Spodziewam się cyfry bliskiej 100. Od początku swej działalności grupa nie narzekała na brak nowych chętnych. Fascynacja tzw. kulturą celtycką w naszym kraju, nieprzerwanie, jest bardzo duża.

Na stronie Facebook wydarzenia możemy przeczytać, że zespół zaprasza wszystkich, którzy tańczyli i wciąż tańczą, wszystkich przyjaciół, rodziny, narzeczonych i zwierzęta domowe, tancerzy i nie-tańcerzy na wspólne świętowanie 21-lecia działalności. Planowana jest duża ilość wspomnień oraz występów, na tą szczególną okazję swoje umiejętności zaprezentują m.in: Szkoła Tańca Irlandzkiego ISTA, Zespół Tańca Celtyckiego ANIMUS SALTANDI, Zespół Tańca Brzucha AGADIR 

Świętowanie jubileuszu odbędzie 30. maja 2015 r. od godz 18.00

Klub Studentka

Ul. Armii Krajowej 111

81-824 Sopot 

Zaproszenie na profilu Facebook

Oficjalna strona zespołu Trebraruna

 

Tagi: