Ogłoszono program Święta Morza w Gdyni - nie zabraknie historii polskich sukcesów żeglarskich

Na pokładzie żaglowca „Dar Młodzieży” w Gdyni odbyła się konferencja prasowa organizatorów wydarzenia. W programie tegorocznej edycji Święta Morza znalazło się ponad trzydzieści wydarzeń o charakterze morskim.

Pierwsze Święto Morza w Gdyni, w odnowionej formule, odbyło się dwa lata temu. Była to reaktywacja imprezy nawiązującej do przedwojennych tradycji. Tegoroczna inauguracja święta zaplanowana jest na 20 czerwca na godz. 12 przed okrętem-muzeum „Błyskawica”, który z tej okazji odda salut armatni. Prezydent Gdyni przekaże symbolicznie klucze do miasta Neptunowi a w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica poświęcona Michałowi Sumińskiemu. Święto Morza zakończy się 28 czerwca Świętem Marynarki Wojennej. W jego trakcie udostępnione zostaną do zwiedzania okręty 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Atrakcją Święta Morza będzie również pokaz działań antyterrorystycznych na morzu z udziałem promu Stena Line, który odbędzie się 26 czerwca. Statek stanie bardzo blisko Mola Południowego, z którego będzie doskonale widoczny.

W trakcie Święta Morza obejrzeć można będzie wystawy m. in. trofeów polskich żeglarzy i ukazująca Polaków na Hornie. W ramach kolejnej odsłony akcji „Pomorze na morze” będzie można bezpłatne pożeglować po Zatoce Gdańskiej jachtami. Najmłodsi zaś będą mogli skorzystać z symulatora żeglarskiego.

Udostępniany do zwiedzenia będzie „Dar Młodzieży”, na jego pokładzie będzie można poznać historię statku szkolnego Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II”. Na gości czekać będzie też BCT i jeden z promów Steny Line, które otworzą swoje podwoje. Będzie też można skorzystać z „białej soboty” w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Na swoje atrakcje zaprasza Muzeum Marynarki Wojennej.

W trakcie tegorocznej edycji Święta Morza mocno widoczni będą Kaszubi. Mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli skorzystać z Jarmarku Kaszubskiego oraz popływać na tradycyjnych żaglowych łodziach kaszubskich pomerankach. 21 czerwca Centrum Wychowania Morskiego ZHP zaprasza na Dzień Wagnera w ramach, którego będzie można skorzystać z darmowych rejsów „Zjawą IV”.

Gościem specjalnym Święta Morza 2015 będzie jacht „Empatia Polska” przygotowany do pływania z niepełnosprawnymi. 22 i 27 czerwca będzie go można zwiedzać.

Wyżej wymienione imprezy to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego Święta Morza w Gdyni. Szczegółowy program zostanie przekazany niebawem i zostanie zamieszczony również na łamach Strefy Historii.

Oficjalna strona Święta Morza

Tagi: