Czasami gdzieś w okolicach północy, jeszcze pracując, mózg krzyczy o krótką przerwę. Tak zaczyna się wolne surfowanie w internecie, które czasami kończy się króliczą norą, albo nieco niespodziewanym z pozoru bezsensowym zakupem. Bo po co komu na przykład warta niegdyś 25 piastrów akcja firmy Auto-Hall z Sajgonu, wydana w 1926 roku? Jak się okazało – po coś.
Dokładnie 100 lat temu - 11 stycznia 1924 roku, Sejm uchwalił ustawę o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej, której autorem był premier i minister skarbu Władysław Grabski.
Najpierw polscy dziennikarze odnaleźli w Australii oryginalne Porsche, którym w roku 1968 Zasada razem z pilotem Markiem Wachowskim zwyciężyli morderczy, australijski odcinek Maratonu Londyn – Sydney. Potem Porsche postanowiło wskrzesić we współczesnej formie ten bardzo ciekawy samochód. Przez jeden dzień można go było zobaczyć w Porsche Centrum Sopot.
Jak donosi PAP Nauka w Polsce, na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag II D w Stargardzie (Zachodniopomorskie), odnaleziono masowy grób kryjący szczątki Polaków, wywiezionych ze stolicy po Powstaniu Warszawskim. Po wojnie Sowieci zamienili to miejsce w śmietnik.
48 lat temu swoją premierę w polskich kinach miały "Noce i dnie" w reżyserii Jerzego Antczaka na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej o tym samym tytule. Wybitne kreacje w tym filmie stworzyli Jerzy Bińczycki, Jadwiga Barańska, Stanisława Celińska i wielu innych wybitnych polskich aktorów tamtego pokolenia.
Dowcipy o niepokonanej Czeskiej Marynarce Wojennej, która nigdy nie przegrała bitwy, są starsze od najstarszych górali. Nie każdy ma jednak świadomość, że Czesi do spółki ze Słowakami naprawdę mają za sobą jedną morską potyczkę. Poważnie. Oddział Morski Legionu Czechosłowackiego stoczył bowiem swoją pierwszą i ostatnią bitwę 16 sierpnia 1918 roku. Dodajmy, że była to bitwa zwycięska.
Samarytanka to pierwszy statek zbudowany w Gdyni. Na uratowanej jednostce, która znalazła schronienie i remont w Muzeum Marynarki Wojennej, 17 sierpnia zostanie ponownie podniesiona bandera i flaga Urzedu Morskiego.
Czy gdańszczanie byli romantyczni? Jaki rodzaj twórczości odpowiadał im najbardziej? Muzeum Gdańska zaprasza na wystawę czasową „Miasto romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku”, na której zobaczym ponad 80 mało znanych dzieł, zebranych przez muzeum dzięki wsparciu prywatnych kolekcjonerów i Sopockiego Domu Aukcyjnego.
Dziewiętnastowieczni gdańszczanie chętnie wypoczywali na łonie przyrody odwiedzając malownicze okolice miasta, ci najzamożniejsi również spędzając czas we własnych ogrodach otaczających podmiejskie wille i dwory, a także w prywatnych a z czasem również publicznych parkach i zakładanych w mieście założeniach zieleni, lubiane były także lokale z ogrodami.
Pokoik miał wąskie okienko wychodzące na podwórze. Ściany pokrywała specjalna tapeta w misie i zabawki... o dzieciństwie w przedwojennym Gdańsku, któremu towarzyszył nawet słońz hebanu, w jak zawsze pasjonujący sposób pisze...
Po 74 latach Wielka Brytania szykuje się do najważniejszej ceremonii w życiu każdego monarchy. Do koronacji. Oprócz wielkiego wydarzenia komercyjnego i kulturowego, koronacja ma ogromne znaczenie symboliczne oraz religijne. Prezentujemy protestanckie i reformowane ciekawostki koronacji Karola III:
Ciekawym i wartościowym świadectwem przeszłości są osobiste wspomnienia, tym bardziej jeśli dotyczą one wydarzeń lub miejsc bliskich odbiorcom. Lokalna historia wzbogacona takim materiałem staje się przez to atrakcyjniejsza, ale też pełniejsza. Tak właśnie było w przypadku wspomnień mieszkańca międzywojennego Pruszcza
Był uparty i ekscentryczny. Jego trudny charakter równoważył geniusz i niezwykła innowacyjność. Tadeusz Tański konstruował dla Polski pierwsze samochody i walczył w konspiracji.
Badacze powstania styczniowego zauważyli, że antyrosyjskie powstanie styczniowe (1863 r.) rozpoczęło się od czarnych sukni i na nich się skończyło. Polskie kobiety masowo zakładały czarne stroje oraz patriotyczną biżuterię, protestując przeciwko polityce carskiej.
Polityka III Rzeszy nie przewidywała istnienia w społeczeństwie osób chorych i niepełnosprawnych. Brutalne zasady życia społecznego wdrażane na terytoriach okupowanych stały się przyczynkiem wielu zbrodni dokonywanych przez Niemców, realizowanych na najsłabszych, chorych, niepełnosprawnych i bezbronnych. Jedną z takich zbrodni była akcja T-4.
Śpiewał pięknym barytonem lirycznym. Mieczysław Fogg był wielkim polskim piosenkarzem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w czasie II wojny światowej walczył za Polskę i ratował Żydów.
Mieczysław Fogg (prawdziwe nazwisko Fogiel) przyszedł na świat 30 maja 1901 r.
„Spotlihgt”, czyli z języka angielskiego "Reflektor" – taki kryptonim wybrano dla rozpoczętej 12 lutego 1955 r. akcji nowojorskiego Komitetu Wolnej Europy oraz Radia Wolna Europa. Polegała ona na wysyłaniu nad komunistyczną Polskę tysięcy balonów, do których przytwierdzono pojemniki z broszurą „Za kulisami bezpieki i partii”. Zawierała ona kompromitujące reżim PRL materiały.
76 lat temu, dokładnie 22 lutego 1947 r. Sejm Ustawodawczy w Polsce uchwalił ustawę amnestyjną dla żołnierzy i członków podziemia antykomunistycznego. W rzeczywistości była ona prawnym kłamstwem, za pomocą którego komunistyczna władza likwidowała ostatnie punkty zbrojnego oporu.
Pierwsza wojna światowa, z polskiej perspektywy postrzegana przede wszystkim jako wydarzenie, w efekcie którego możliwe stało się odzyskanie niepodległości, zupełnie inaczej zapisała się w pamięci historycznej społeczeństw zachodnioeuropejskich.
Polak z żydowskiej rodziny, pochodzący z małego polskiego miasteczka zrewolucjonizował przemysł kosmetyczny. Jego firma Max Factor istnieje do dziś, a sława marki znana jest na całym świecie.
Maksymilian Faktor vel Faktorowicz urodził się 18 lutego 1872 r.
Termin socrealizm pierwszy raz został użyty w prasie sowieckiej w 1932 r., choć metoda twórcza, która kryje się za tym terminem, została wypracowana w latach 20. XX w. Polegała ona na całkowitym podporządkowaniu działalności artystycznej celom ideologii komunistycznej, której centrum znajdowało się w Związku Sowieckim.
Michał Sędziwój (1566-1636), znany jako Sendivogius Polonus, zasłynął w Europie ze swojej niezwykłej wiedzy alchemicznej. Na przełomie XVI i XVII w. . poszukiwał kamienia filozoficznego, czyli substancji mającej leczyć wszelkie choroby, przywracać młodość, a przede wszystkim umożliwiać przemienienie każdej materii w złoto.
Pomysł na uroczyste świętowanie karnawału zrodził się w kręgu sopockich organizacji rzemieślniczych w 1920 r. jako sposób na problemy gospodarcze miasta, żyjącego wszakże przede wszystkim z letników, w miesiącach zimowych. Karnawał miał znaczenie nie tylko kulturalne ale przede wszystkim gospodarcze.
Najstarszy i nadal funkcjonujący. Autodrom w Rusocinie wpisał się na stałe w historię tak edukacji, jak sportu motorowego Pomorza, będąc do 2015 roku, kiedy otwarto Autodrom w Pszczółkach, jedynym tego typu obiektem w okolicach Trójmiasta. Dziś, mimo powstania nowoczesnego sąsiada, nadal żyje i ma się dobrze.
Dotąd żaden polski aktor ani aktorka nie zrobili tak wielkiej kariery światowej jak pochodząca z małej polskiej miejscowości, Pola Negri. Do jej wielbicieli należał m.in. Adolf Hitler i Albert Einstein.
Życie sopocian w sezonie zimowym było ściśle związane z panującymi o tej porze roku warunkami pogodowymi. Niejednokrotnie stanowiły jednak niemałe utrudnienie w życiu codziennym mieszkańców Sopotu.
Jestem zdumiony rozmachem medialnego show wokół tego "odkrycia" - powiedział prof. Tomasz Ważny dendrolog z UKM w Toruniu. Jego zdaniem, Muzeum Gdańska ogłaszając, że w piwnicach dawnej siedziby magistratu miejskiego odkryto pozostałości osadnictwa Słowian z X wieku zapomniało o dokonaniach sprzed 25 lat.
Hitorię polskiego pianisty pochodzenia żydowskiego, Władysława Szpilmana w 2002 r. poznał cały świat za sprawą wyreżyserowanego przez Romana Polańskiego filmu pt. „Pianista”.
Tunezja to obecnie państwo znajdujące się między Marokiem i Libią. Na jej terenie, wiosną 1943 r. toczyły się walki między nacierającymi wojskami alianckimi a niemiecką Africa Korps oraz armią włoską. W walkach powietrznych nad tym państwem wzięła udział Polski Zespół Myśliwski, tzw.
Około 1900 r. podobnie jak dzisiaj chętnie się odwiedzano, jednakże wówczas istniały różne kategorie wizyt obwarowane szeregiem zwyczajów i zasad. Warto je poznać.
Pociągi pancerne były potężną bronią stosowaną podczas I wojny światowej. Szczególnie chętnie tam, gdzie linia frontu była rozległa, a walki miały charakter manewrowy. Znaczną rolę odegrały one zatem podczas wojny polsko-ukraińskiej (1918-1919) i polsko-bolszewickiej (1919-1920). Były również wykorzystywane przez Polaków w powstaniu wielkopolskim i III powstaniu śląskim.
U stóp Góry Gradowej w Gdańsku znajdowało się w I połowie XIX gdańskie Królestwo Umarłych, jak je wówczas określano, czyli kilka parafialnych cmentarzy. Już w czasach nowożytnych w tym rejonie zakładano miejsca pochówku przeznaczone dla ubogich, szpitalne i skazańców (to ostatnie określano jako cmentarz Biednych Grzeszników).
Interesujący obraz dzieciństwa spędzonego w portowej dzielnicy Gdańska w XIX stuleciu zawierają wspomnienia Maxa Kiesewettera „Dawno temu w Nowym Porcie”.
Na fali wypraw krzyżowych w XII wieku w Jerozolimie powstał Zakon Krzyżacki, zwany także zakonem niemieckim. W związku z nietrwałością zdobyczy w Palestynie, zakonnicy próbowali ulokować się na Węgrzech, ale zostali stamtąd wygnani. W 1226 r. przyjął ich polski książę Konrad Mazowiecki.
Pomnik Małego Powstańca, który znajduje się w Warszawie ma zaledwie 150 cm wysokości, ale wzbudza wielie emocje. Kogo upamiętnia?
Przedstawia kilkuletniego chłopca trzymającego pistolet maszynowy, ubranego w za duży płaszcz i niemiecki stahlhelm, oraz noszącego buty o niepasującym rozmiarze.
Odkrycia astronomiczne Mikołaja Kopernika stanowią największy wkład Polski do nowożytnej światowej nauki. W ówczesnym świecie głośno było również o innych polskich naukowcach, których osiągnięcia są dziś zapomniane.
Dożynki po II wojnie światowej stały się świętem organizowanym na szczeblu centralnym. Komunistyczne władze chciały za ich pomocą wykazać swoje domniemane polityczne i gospodarcze sukcesy. Dożynki służy także budowie dobrych relacji między rządzącymi a społeczeństwem.
Pierwszymi ofiarami masowego mordu cyklem B w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz byli jeńcy sowieccy i Polacy. Ludzie dusili się, a ich narządy wewnętrzne krwawiły.
Śmierć spowodowana cyklonem B jest niezwykle okrutna.
Zwycięstwo polsko-litewskiej armii nad księstwem moskiewskim w bitwie pod Orszą to triumf mądrości i sprytu nad pochopnością a zarazem świetnego przygotowania wojskowego nad liczebną przewagą przeciwnika.
Piękny i nieznany, pomimo że znajduje się w sąsiedztwie bardzo popularnych terenów rekreacyjnych w Oliwie. Mowa o zabytkowych zbiornikach średniego ciśnienia przy ulicy Polanki.
Nieodłącznym elementem życia codziennego XIX-wiecznego Gdańska były zacumowane przy nadbrzeżach statki. Ich kapitanowie pozostawali niejednokrotnie w przyjaźni z mieszkańcami miasta, zapraszając ich niekiedy na wizyty na pokładzie.
Niektórych może zdziwić fakt, że wynalezienie lampy naftowej ma związek z przemysłem farmaceutycznym. To jednak polski aptekarz, Ignacy Łukasiewicz, dokonał tego niesamowitego odkrycia.
W połowie XIX w. lwowska apteka „Pod złotą gwiazdą” stała się miejscem skonstruowania lampy naftowej.
Jeszcze do niedawna sądzono, że miejscem urodzenia słynnego amerykańskiego reżysera pochodzenia żydowskiego – Freda Zinnemanna (1907-1997) – była Austria. Tymczasem w 2021 r. ukazała się jego biografia pióra rzeszowianki Anny Bochenek, która zawiera inne informacje na ten temat.
Friedrich Pabst był niemieckim architektem i inżynierem, który od jesieni 1939 r. pełnił obowiązki naczelnego architekta okupacyjnej Warszawy. Oprócz tego w 1942 r. osobiście zaprojektował plan przeobrażenia Starego Miasta, chcąc nadać temu miejscu styl germański.
Archiwum Ringelbluma to zbiór niezwykle cennych materiałów źródłowych dotyczących przede wszystkim sytuacji Żydów w latach 1939-1943 na ziemiach polskich okupowanych przez Niemców.
W czasie wojny walkie-talkie (krótkofalówka) pomagało żołnierzom komunikować się między sobą. Wszystko dzięki Henrykowi Magnuskiemu i jego zespołowi – to oni wymyślił to urządzenie w czasie II wojny światowej.
„Na Targu Rybnym jest bardzo wesoło. Wzdłuż Motławy stoi wiele małych domków, a na niej kotwiczy mnóstwo niewielkich łodzi i stateczków. Rzeka płynie nawet wśród niektórych domów, jest także na Targu Rybnym.”
Cennym źródłem do dziejów dawnej obyczajowości i życia codziennego w Gdańsku jest zbiór opowiadań „Obrazki Gdańskie” autorstwa Käthe Schirmacher. Można na jej podstawie dowiedzieć się nieco o wyglądzie gdańskich domów na wielu gdańskich ulicach.
Warto przyjrzeć się tym znajdującej się na Długim Targu oraz Długiej.
Wypełniony luksusem i dziełami sztuki polski transatlantyk pływał przez 33 lata. W latach 1936-1969 przewiózł ponad 420 tys. pasażerów. Dlaczego „Batory” budzi piękne wspomnienia?
3 lipca 1935 r. zwodowano transatlantycki motorowiec „Batory”.