IV Łabiszyńskie Spotkania z Historią

W dniach 5-7 czerwca 2015 r. odbyły się IV Łabiszyńskie Spotkania z Historią pod nazwą „Kierunek: Berlin”. Po raz trzeci partnerem wydarzenia było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które przygotowało specjalną strefę edukacyjną.

Wizyta w strefie edukacyjnej była dla uczestników Łabiszyńskich Spotkań z Historią okazją do poznania różnych zagadnień historycznych za pomocą wielkoformatowych gier planszowych, warsztatów o konserwacji zabytków, ćwiczeń dotyczących złamania szyfru maszyny Enigma, a przede wszystkim towarzyskiej gry „Memory” opracowanej z wykorzystaniem eksponatów z wystawy czasowej Muzeum II Wojny Światowej „’45 koniec wojny w 45 eksponatach”. 

W trakcie wydarzenia zaprezentowano rekonstruktorskie dioramy, publiczność mogla wziąć udział w grze miejskiej, wystawach, konkursach. W inscenizacjach historycznych o tytułach: „Kierunek: Berlin” i „Kanał Hohenzollernów” uczestniczyło Muzeum II Wojny Światowej prezentując wraz z Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej z Nasielska czołg T-34. Celem jego prezentacji w ramach inscenizacji i tzw. polowych muzeów było upamiętnienie udziału 1 Armii Wojska Polskiego w walkach o stolicę III Rzeszy.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej