Zobacz jak kiedyś wyglądały Skarszewy

Skarszewy z niem. „Schöneck”, można przetłumaczyć jako „piękny zakątek”. Jest to jedna z najbardziej malowniczych miejscowości Kociewia. Skarszewy leżą 45 km od Gdańska, 13 km od Starogardu Gdańskiego i 19 km od Tczewa. Warto je odwiedzić, poczuć klimat i poznać ciekawą historię zarówno samego miasta i okolic. A na naszej stronie zobaczyć jak Skarszewy wyglądały kiedyś.

W 1320 roku Skarszewy otrzymały prawa miejskie, jednak pierwsze wzmianki o tej osadzie pochodzą już z 1198r., kiedy to książę Grzymisław podarował Joannitom okoliczne ziemie. Skarszewy były jedynym miastem joannickim na Pomorzu Gdańskim. Śladem obecności joannitów w mieście jest herb, przedstawiający głowę Jana Chrzciciela, patrona zgromadzenia, które założyło miasto.

Ówczesne Skarszewy były otoczone murem obronnym z bramami, a w ich północno-zachodniej części mieścił się zamek z dwiema wieżami w stylu gotyckim, oraz cały kompleks pałacowy. Wjazdu do miasta strzegła gotycka brama, stojąca na cyplu stromego wzgórza i sucha fosa. Położenie to powodowało, że w przypadku ataku, zamek był trudny do zdobycia.

Poniżej zamkowego wzgórza mieścił się młyn, browar,karczma i kuźnia, a także kościół, pw. św. Jerzego wraz ze szpitalem i cmentarzem.

W okresie panowania krzyżackiego miasto zostało dwukrotnie napadnięte i spalone, przez Husytów w 1433 r. oraz przez Polaków w 1462 roku. W 1629 r. Szwedzi spalili dużą część budynków oraz zamek, który odbudowano dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku. W roku 1712 miał miejsce największy w dziejach miasta pożar.

W wyniku I Rozbioru Rzeczypospolitej, w 1772 roku, Skarszewy przyłączono do Prus. Miasto liczyło wówczas 10005 mieszkańców i liczba ta ciągle rosła.

Skarszewy wróciły do Polski na mocy traktatu wersalskiego w 1920 roku. 2 września 1939 roku, do miasta wkroczyły jednostki niemieckie, które dokonały wielu zbrodni na cywilnej ludności. Już w październiku i listopadzie Gestapo oraz SS wymordowało ok 400 Polaków. Mimo, że w 1945 roku wojska niemieckie nie broniły Skarszew, to sowieckie samoloty kilkakrotnie zbombardowały miasto. Spowodowało to ogromne zniszczenia w miasteczku.

AK