Dzień otwarty na budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

1 września 2015 r. Muzeum II Wojny Światowej zoorganizowało dzień otwarty na terenie budowy swojej siedziby przy ul. Wałowej. Odwiedzający mogli zobaczyć stan zaawansowania prac, obejrzeć najciekawsze eksponaty z kolekcji Muzeum oraz film o wystawie stałej, który tego dnia miał premierę.
 
Zaproszeni goście zwiedzili teren budowy, przewodnik opowiedział o inwestycji i zastosowanych technologiach na poszczególnych etapach budowy. Była możliwość zwiedzenia przyszłych sal wystawienniczych, które znajdą się 14 metrów pod ziemią. Tam odbyła się premiera filmu o wystawie stałej Muzeum i prezentowane były eksponaty, jakie znajdą się w przyszłości na wystawie. Zaprezentowane zostały wybrane eksponaty z kolekcji Muzeum, w tym zamontowane już w przestrzeni wystawienniczej obiekty „wielkogabarytowe”: czołg Sherman Firefly oraz niemiecki wagon kolejowy wykorzystywany do przewozu deportowanych, więźniów, robotników przymusowych i ofiar Holokaustu.
 
Na wystawę stałą przeznaczono około 5 tys. m2, co uczyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. W nowoczesny sposób ma ona prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przede wszystkim — przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma przedstawiać polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Została ona zaprojektowana przez belgijską pracownię Tempora, a jej część multimedialną przygotowuje krakowska firma Nolabel. Przetarg na wykonanie wystawy wygrała firma Qumak S. A. Poza wystawą stałą w Muzeum znajdzie się także tysiąc metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych Muzeum będzie pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki.
 
 
Fot. Roman Jocher / Muzeum II Wojny Światowej.