Sołdek - pierwszy statek po wojnie na dawnych zdjęciach

Sołdek to pierwszy powojenny statek pełnomorski zbudowany w Polsce. Został zaprojektowany przez zespół konstruktorów pod kierunkiem mgr. inż. Henryka Giełdzika.

Stępkę pod prototypowy rudowęglowiec położono 3 kwietnia 1948 roku na pochylni A2 Stoczni Gdańskiej. Pierwszy nit w elementy konstrukcyjne wbił ówczesny minister żeglugi Adam Rapacki. W ciągu tygodnia pracy montowano przeciętnie 45 ton elementów ze stali okrętowej. Do budowy rudowęglowca zużyto około 300 tys. nitów, ich ciężar wyniósł ok. 6 proc. ciężaru całego kadłuba. Statek zwodowano 6 listopada 1948 roku. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami jednostka miała nosić nazwisko przodującego stoczniowca. Był nim traser Stanisław Sołdek. Matką chrzestną została jego żona Helena. 21 października 1949 roku "Sołdek" pod dowództwem kpt. żeglugi wielkiej Zbigniewa Rybiańskiego udał się w swój pierwszy rejs do Szczecina, gdzie 25 października miało miejsce uroczyste podniesienie bandery.

Do 2 stycznia 1981 roku "Sołdek" odbył 1379 podróży morskich. W ciągu 31 lat eksploatacji statek przewiózł 3,6 mln ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów. W 1989 roku przeszedł remont i adaptację na cele muzealne. Stał się jednym z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego, które od 2013 roku nosi miano Narodowego. W 2013 roku statek odwiedziło 26 401 zwiedzających, o dwa tysiące więcej niż w 2012 roku.

/fot. mat. Narodowego Muzeum Morskiego

Piotr Celej

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.