Jak miała wyglądać polska "Statua wolności" w Gdyni

Po odzyskaniu niepodległości w Gdyni, sztandarowej inwestycji II RP miał powstać. Pomnik Zjednoczenia Ziem Polskich. Chciano by stał się symbolem odrodzenia Polski, tak samo jak symbolem Stanów Zjednoczonych jest Statua Wolności. 

W roku 1928 roku przeprowadzono nawet konkurs. Pomysłodawca idei pomnika minister Eugeniusz Kwiatkowski napisał: "Ma świadczyć ile wagi ma ta ziemia i morze dla zjednoczonej odrodzonej Polski. Ma świadczyć, że bez Kaszub, bez morza nie ma zjednoczonej Polski, ma być widomym znakiem ślubowania całego narodu polskiego, że ziemi tej i morza naród polski nie odda za żadną cenę, bo jest jego z krwi i kości. Pomnik ten ma być zbudowany złączonym wysiłkiem wszystkich obywateli polskich."

Pomnik miał stanąć na Kamiennej Górze w Gdyni. Do konkursu nadesłano 76 prac z całej Polski a nawet od polonii z USA. Po werdykcie jury (nie przyznano pierwszej nagrody) zorganizowano wystawe na aulii Politechniki Warszawskiej. Niestety, z powodów finansowych (trwający kryzys gospodarczy) zabrakło środków na wybudowanie pomnika (kosztowałby milion złotych - ówcześnie olbrzymia kwota). 

fot. wystawa prac konkursowych/Narodowe Archiwum Cyfrowe

pc

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.