Andrzej Wajda honorowym obywatelem Gdańska

W Dworze Artusa minionej soboty wręczono Andrzejowi Wajdzie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.  Wyróżnienie to nadano po raz 28. dotychczas otrzymali je m.in. Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Jan Nowak - Jeziorański.

Radni miasta niejednogłośnie przegłosowali uchwałę przyznającą honorowe obywatelstwo. Na uroczystą sesję rady mogły pojawić się jedynie osoby, które wcześniej otrzymały zaproszenie. W Dworze Artusa zasiedli m. in. profesowie i rektorzy trójmiejskich uczelni, posłowie na sejm wybrani z okręgu gdańskiego, aktorzy Teatru Wybrzeże i biskupi Archidiecezji Gdańskiej oraz przedstawiciele władz miasta. Aktor Robert Więckiewicz, odtwórca głównej roli w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei", odczytał laudację na cześć Wajdy.

Przewodniczący rady miasta Bogdan Oleszek i prezydent Paweł Adamowicz podkreślali zasługi Andrzeja Wajdy dla polskiej kinematografii oraz jego związki z Gdańskiem: Teatrem Wybrzeże i "Bim-Bom" oraz popraciem dla strajkujących w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku.

Reżyser otrzymał dyplom potwierdzający honorowe obywatelstwo Gdańska, medal oraz bukiet czerwonych róż. Nie krył swojej radości z otrzymanego wyróżnienia i podkreślił, że Gdańsk zawsze był dla niego miejscem szczególnym.

/Fot. gdańsk.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.