Brama Nizinna dawniej

Brama Nizinna jest ostatnią historyczną bramą Gdańska, pod którą prowadzony jest nadal ruch kołowy. Powstała w ciągu bastionów ziemnych, które miały chronić miasto od południa i wschodu. Zaprojektował ją Hans Strakowski, budowa toczyła się w bardzo szybkim tempie, w ciągu kilku miesięcy 1626 r. Związane to było z toczącą się wojną ze Szwecją i niebezpieczeństwem oblężenia Gdańska. Nad samą bramą ulokowano wartownię z dwuspadowym dachem z lukarnami. Pierwotnie do bramy wiódł most zwodzony przerzucony nad Opływem Motławy. W 1935 r. został zastąpiony groblą z utwardzoną drogą.

Sama brama uległa niewielkim uszkodzeniom podczas wojny. Zachowała niemal oryginalny kształt oraz wiele ciekawych elementów, jak np. nabijane metalem drzwi z XVII w., które zostały w 2012 r. przez konserwatorów zdemontowane i zabezpieczone. Niezwykłą historię ma też orzeł pruski wiszący niegdyś nad przejazdem bramnym. Powstał za czasów zaborów, po 1918 r. omyłkowo stał się symbolem Polonii gdańskiej, która uważała go za ślad polskości. Orzeł przetrwał II wojnę światową, ale został ściągnięty w 1946 r. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Gdańska zebrali fundusze na wykonanie repliki i chcieli, by została powieszona na bramie. Muzeum było jednak przeciwne, więc orzeł trafił na wystawę do Strefy Historycznej Wolne Miasto Gdańsk. Ostatni remont brama przeszła w 1947 r. 

/fot. Gedanopedia/Wikimedia Commons CC/arch. Paweł Bobrowski/MHMG

pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.