Flaga na poczcie w Pruszczu Gdańskim

30 marca 1945 roku, na budynku pierwszej polskiej instytucji w Pruszczu Gdańskim - poczty, zawisła biało - czerwona flaga. Wczoraj - po 70 latach pojawiła się tam ponownie.

-Tak samo uczynił 70 lat przed nami przedwojenny urzędnik pocztowy z Bydgoszczy, który przybył tu zaraz za frontem – Sergiusz Czerniaków. – Później naczelnik poczty w Pruszczu Gdańskim – mówi jeden z inicjatorów akcji, Bartosz Gondek.

- Historycy zapomnieli o tej ważnej dacie. Rok 1945 pamiętają tymczasem świetnie rodziny pierwszych pocztowych rodzin, które mieszkają w budynku pierwszej poczty i które z dużą sympatią przyjęły nasz pomysł – mówi Marek Kozłow. – Kiedy oglądaliśmy budynek, weryfikując adres, opisywali nam dawny układ pomieszczeń i uszkodzenia, które pozwoliły jednoznacznie zidentyfikować obiekt, przy Dworcowej 4 który kilka razy zmieniał adres.
Flaga zawisła chwilę po 15. Aby   było to możliwe,konieczne stało się dokonanie sporego przemeblowania w kuchni mieszkającej na pierwszym piętrze pocztowej kamienicy, Pani Barbary Porydzaj.
red