Muzeum II Wojny Światowej cofnęło czas o ponad 100 lat - zobacz zdjęcia!

W 100 lecie odzyskania Niepodległości rekonstruktorzy ożywili przedwojenną polską uliczkę, stanowiącą część ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej.

- Pomysł narodził się dawno temu, z chwilą otwarcia muzeum. Przy okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości, udało się zarazić nim  muzealników i w ten sposób go zrealizować - mówi jeden z inicjatorów i uczestników akcji "zasiedlania" uliczki, Bartosz Gondek.

10 i 11 Listopada scenki rodzajowe z cieszącej się niezbyt dobrą reputacją uliczki II RP odgrywali rekonstruktorzy z Trójmiasta, Pruszcza Gdańskiego, Koszalina, Bydgoszczy, Torunia i Łodzi, a także silna reprezentacja dzieci - specjalistów od rekonstrukcji cywilnej z Nowego Dworu Gdańskiego. Pomysł chwycił. Wielu zwiedzających pozostawało na uliczce nawet ponad godzinę.

- To było nasze pierwsze spotkanie. Teraz wiemy, że możemy poruszyć każdą dawną ulicę - powiedział aktor i rekonstruktor, Daniel Saulski. - Można śmiało powiedzieć, że wyszło super!

Uliczka nie była jedyną rekonstrukcyjną atrakcją 10 i 11 Listopada w Muzeum. Rekonstruktorzy z Gdańska, Łodzi i Torunia zaprezentowali taże sprzęt wojskowy z okresu II RP. Otwarto dwie wystawy stałe. Nie zabrakło też pieśni patriotycznych. Wieczornego w brawurowym wykonaniu Ewy Rzeszotarskiej. Działo się.

Red. (fot) Daniel Saulski, Bartosz Gondek, Kamil Gmyrek, Aneta Duraj, Muzeum II Wojny Światowej, Anna Tomczak

#Tobie Polsko #Stowarzyszenie Historyczne MDLot w Pucku#SRH Fort, #SRH Garnizon Toruń, #Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 10. Batalionu Saperów #bartosz gondek, #daniel saulski, #hanna borkowska, kamil gmyrek, #anna pandzia tomczak, #czesław saulski, #anna pająk i inni...

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.