Od 30 kwietnia w Malborku odbyły się rycerskie Mistrzostwa Świata federacji IMCF. Polska zdobyła już kilka medali.
Od kilku lat ruch rekonstrukcji średnich wieków, oprócz aspektu rekonstrukcyjnego, dąży do zmagań na zasadach sportowych. Często mówi się o tego typu imprezach "rycerskie MMA". Trzeba przyznać, że adrenalina oraz dynamika walk jest olbrzymia. Powstały kluby walki oraz narodowe reprezentacje. Walki są prowadzone w formule full-kontakt. Dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy i inne "nierycerskie" chwyty.
Kilka kategorii
Konkurencje bojowe rozgrywane podczas Mistrzostw podzielone są na dwie kategorie: walki indywidualne (pojedynki) i walki grupowe (bohuty). W każdej kategorii rozgrywanych jest kilka turniejów, tak więc w pojedynkach mamy trzy konkurencje: walka na miecze i tarcze, walka na miecze długie (inaczej zwane dwuręcznymi) oraz na broń drzewcową (halabardy). Niezależnie od konkurencji, walka toczona jest na punkty z podziałem na rundy, o określonej długości. Upraszczając, wygrywa ten zawodnik, który w czasie całego pojedynku zada więcej ciosów, uderzając bezpośrednio w ciało (dokładniej w zbroję) przeciwnika. Zupełnie inne zasady są w walkach grupowych. Mamy tu konkurencje: 5 vs 5, 10 vs 10 i 16 vs 16. Oznacza to, że na pole walki wchodzi 5, 10 lub 16 zawodników z każdej drużyny. Tu nikt nie liczy trafień, ani nie ma stopera mierzącego czas trwania rundy. Walka trwa, dopóki jedna z drużyn nie powali na ziemię wszystkich zawodników drużyny przeciwnej. Wachlarz ciosów i technik stosowanych w walkach grupowych jest bardziej szeroki od tych z pojedynków. Oprócz ciosów bronią, dozwolone są kopnięcia, rzuty zapaśnicze, wbieganie w przeciwnika, atakowanie tarczą itd.. Oczywiście wszystko w ramach regulaminów walk. Broń używana przez rycerzy w tych walkach jest też cięższa i bardziej zróżnicowana: można podziwiać topory, buzdygany, tasaki i ciężką broń dwuręczną, której używano na polu bitew sześć wieków temu.
Polacy w pojedynkach indywidualnych potwierdzili swoją przynależność do światowej czołówki. W broni drzewcowej w kategorii mężczyzn zdobył Robert Szatecki, a srebro wśród kobiet wywalczyła Kamila Henkelman. W mieczu długim złoty krążek przypadł Wiesławowi Kurkowi wśród mężczyzn i srebro wśród kobiet wywalczyła Agnieszka Lasota. W najbardziej prestiżowej kategorii miecza i tarczy również złoto przypadło Marcinowi Waszkielisowi, zaś Maja Olczak zajęła drugie miejsce pośród kobiet.
Więcej o sportowych walkach rycerskich, polskiej kadrze i mistrzostwach znajdziesz tutaj: http://strefahistorii.pl/video/767-rycerskie-mistrzostwa-swiata-w-malborku-wywiad-z-selekcjonerem-kadry
foto: Bartosz Gondek