Sopockie kamienice otrzymają 500 tys zł na rewitalizację

W głosowaniu mieszkańców na budżet obywatelski w Sopocie zwyciężył m.in. projekt rewitalizacji sopockich kamienic oraz terenu Błoni.

Rzeczniczka prasowa sopockiego magistratu Magdalena Jachim poinformowała, że na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego na przyszły rok były do rozdysponowania cztery miliony zł. W głosowaniu wzięło udział ok. 3 tysiące mieszkańców, co stanowi 9,5 proc. uprawnionych do głosowania.

Projekt rewitalizacji terenu Błoni leżących blisko pasa nadmorskiego w południowej części miasta, to najdroższa – warta około 600 tys. złotych, inwestycja, która została wybrana do realizacji przez mieszkańców. Wśród projektów wymagających najwięcej nakładów znalazła się też rewitalizacja sopockich kamienic (ok. 500 tys. zł), ustawienie w mieście 12 toalet (584 tys.) oraz budowa miejsc parkingowych przy sopockim cmentarzu (375 tys.).

W tym roku sopocianie zgłosili do budżetu obywatelskiego ponad 230 projektów. Wiele z nich zostało jednak odrzuconych podczas weryfikacji i ostatecznie na liście pomysłów, na które mogli głosować sopocianie, znalazło się 107 projektów. Sopot był pierwszym polskim samorządem, który wprowadził budżet obywatelski. Tegoroczna edycja jest już piątą z kolei. W ramach czterech dotychczasowych zrealizowano 82 projekty warte w sumie ponad 15 mln zł.

Tagi: