Muzeum Gdańska, Strefa Historii, www.polnocna.tv, hotele, www.strefahistorii.pl

Zabrałeś coś z hotelu? Jeżeli z gdańska, to może warto to pokazać?

Intensywnie rozwijająca się turystyka spowodowała pojawienie się na mapie XIX-wiecznego Gdańska wielu nowych hoteli. Obiekty te dysponowały nie tylko bazą noclegową, lecz także zaczęły ze sobą konkurować oferując coraz bogatsze zestawy atrakcji dla swoich gości. Wystawa „Pokój z widokiem.

Czy 1000 letni miecz z Włocławka na pewno nalezał do Wikingów?

Przyzwyczailiśmy się, że takie rzeczy dzieją się zazwyczaj w Skandynawii czy Wielkiej Brytanii, ale żeby we Włocławku? Podczas prac przywracających pierwotny stan dna przy wiślanej przystani znaleziono X - XI wieczny „wikiński” miecz. I tu mamy pewien problem.
O sensacyjnym odkryciu poinformował w piątek tamtejszy ośrodek sportu i rekreacji.

Elbląg doczekał się Komnicka a dzieło Thoraka konserwacji

Nie ma to jak zostać mile zaskoczonym. W ostatnich dniach stało się to dwa razy. Powiat Gdański gruntownie i po cichu odnowił stojącą tam, sławną rzeźbę „Macierzyństwo” Josefa Thoraka a do muzeum w Elblągu dojechała po renowacji pozyskana w ubiegłym roku maszyna parowa z elbląskiej fabryki F.

Pradziejowa Gdynia w najnowszej książce pomorskich archeologów

Dawno nie było o książkach. W tym przypadku – i to jakich! Po Gdyni Obiecanej Grzegorza Piątka, już wkrótce na rynku pojawi się "Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku", opowiadająca o dziedzictwie archeologicznym terenów, na których w XX wieku powstało Miasto z Morza.
Publikacja będzie najnoszą syntezą pradziejów na terenach Gdyni.

Wyjątkowy spektakl w Centrum Św. Jana

Wyjątkowy spektakl ŚLADY będzie można zobaczyć w gdańskim Centrum Świętego Jana dziś o 18.00 i w niedzielę o 16.00. Widowisko opowiada o losach i wspomnieniach Sybiraków. 

Spektakl teatralny ŚLADY jest oparty o wspomnienia zesłańców na Sybir.

„ŚLADY” – dramat w pięciu aktach, pamięci Kaszubów zesłanych przez sowietów na Sybir, wiosną 1945 roku

Kiedyś to były powodzie

66 powodzi zanotowano na terenach dzisiejszej Polski między XI a XV wiekiem. Najczęściej zalewane były Wybrzeże Bałtyku i Pomorze (57 razy) oraz Śląsk (55 razy). W dorzeczu Wisły odnotowano 84 powodzie, w dorzeczu Odry zaś 69 takich zjawisk - ustalili naukowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Seat 1400 Visitas, SEAT, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Hiszpański kabriolet i rocznice

W Polsce mało znany a wokół bardzo popularny. Fiat 1400 i jego hiszpański klon SEAT 1400 były w latach pięćdziesiątych XX wieku jednymi z najczęściej widywanych samochodów klasy średniej w Europie. Na bazie tego modelu Hiszpanie zbudowali nawet bardzo ciekawy kabriolet, o nazwie „Visitas”.

80 lat temu wydali komendanta AK dożyli później starości

Blanka Kaczorowska, Ludwik Kalkstein, Eugeniusz Świerczewski. Historyczka sztuki i dwóch literatów. Najgroźniejsi agenci gestapo w strukturach AK. Te trzy nazwiska odpowiadają za aresztowanie dokładnie 80 lat temu, 30 czerwca 1943 roku, Stefana Roweckiego – Grota, Komendanta Głównego Armii Krajowej.

Pokoje kąpielowe i urodziny kurortu

W czerwcu 1823 roku oficjalnie otwarto miejski zakład kąpielowy i tę datę przyjęto za narodziny Sopotu jako kurortu. W związku z tą rocznicą sławna destynacja turystyczna w długi weekend obchodziła Dni Kurortu. Jedną z atrakcji było zwiedzanie historycznych pomieszczeń Zakładu Balneologicznego

Zabytkowe Renault i 111 lat od katastrofy Titanica

Właśnie obchodzimy 111 rocznicę zatonięcia słynnego transatlantyka Titanic. O tym wydarzeniu wiadomo już chyba wszystko. Łącznie z tym, że policzono sztućce znajdujące się na pokładzie okrętu. Skoro jest okazja, postanowiliśmy mimo to przypomnieć o pewnym wątku motoryzacyjnym, związanym z tamtymi coraz bardziej odległymi wydarzeniami.

Elvis Presley, samolot, aukcja, Mecum Actions, Rock &Roll, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Znany Youtuber kupił zapomniany prywatny odrzutowiec Elvisa Presley’a

W styczniu, na aukcji samochodów, sprzedano odrzutowiec Presley-a. Na głośnej aukcji była obecna była żona Elvisa, Priscilla Presley. Nieco zdewastowany i stojący od kilkudziesięciu lat na pustynnym lotnisku Lockheed 1329 JetStar z 1962 roku zmienił właściciela za 260 000 dolarów!

Bartosz Gondek

Będzieszyn, Pruszcz Gdański, Powiat Gdański, www.strefahistorii.pl, www.polnocna.tv

Jedyne zdjęcie dworu z Będzieszyna

Niegdyś bogate majątki, dziś głównie czworaki, resztki parków i czasami obory. Po dumnych majątkach w Wojanowie, Świnczu, czy Będzieszynie, zachowały się zaledwie wspomnienia. W przypadku Wojanowa i Świncza także sporo fotografii. A jak wyglądał Będzieszyn? Wiemy to zaledwie z jednej fotografii.

Gdańska Wielkanoc w XIX wieku

Wielkanocne obyczaje oraz czas oczekiwania na święta w XIX stuleciu a zwłaszcza w I jego połowie wyglądały inaczej niż dzisiaj – wokół Wielkanocy nie rozwinęła się komercyjna otoczka, a wiosenna pogoda bywała niebezpieczna. Były również i podobieństwa – porządki czy wspólne świąteczne posiłki z rodziną. Jak wyglądały ówczesne święta ukazują wspomnienia J. Trojana.

Odsłonią pamiątkową tablicę na cmentarzu w Zelgoszczy

24 marca o godz. 13.00 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Zelgoszczy odbędzie się uroczyste spotkanie historyczne „Za naszą i waszą wolność”. To wyjątkowe wydarzenie sfinalizuje wielomiesięczne starania o powrót na mapę historycznej pamięci zapomnianego cmentarza żołnierzy napoleońskich w Zelgoszczy.

Jak się w Pruszczu haratało w gałę

Był mecz - teraz szansa na dogrywkę, tym bardziej że książka dostępna jest w wersji papierowej, oraz internetowej. Piłka nożna w Pruszczu Gdańskim (1922-2022)" Wiesława Wiki, to jedna z najciekawszych pozycji, zarówno o piłce nożnej, jak i historii Pruszcza Gdańskiego w ogóle. To pierwsza taka pozycja o pruszczańskim futbolu, jak się rozwijał, jego zawodnikach, drużynach i trenerach.
IPN, Starogard Gdański, zagłąda dzieci, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Ciekawy wykład IPN Gdańsk w Starogardzie Gdańskim

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Paweł Piotr Warot oraz Dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman mają zaszczyt zaprosić na uroczystą inaugurację Centrum Edukacyjnego IPN w Starogardzie Gdańskim „Przystanek Historia”.

Uroczystość odbędzie się dnia 17 marca 2023 r. o godz. 17.00 w Starogardzkim Centrum Kultury przy Al. Jana Pawła II 3

Milicja Obywatelska w Domu Podcieniowym

Gmina Cedry Wielkie, Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich, Dyskusyjny Klub Filmu i Książki Historycznej oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, zapraszają w piątek, 3 marca, o godzinie 17, do Domu Podcieniowego w Miłocinie na promocję książki Michała Sywuli "Milicja Obywatelska w województwie gdańskim w latach 1945–1949" Wykład rozpoczyna tegoroczny cykl spotkań "Dysk

Strony