Artykuły

Zapoznaj się z naszymi artykułami

Egzotyczna opowieść o największym azjatyckim salonie Citroena

Czasami gdzieś w okolicach północy, jeszcze pracując, mózg krzyczy o krótką przerwę. Tak zaczyna się wolne surfowanie w internecie, które czasami kończy się króliczą norą, albo nieco niespodziewanym z pozoru bezsensowym zakupem. Bo po co komu na przykład warta niegdyś 25 piastrów akcja firmy Auto-Hall z Sajgonu, wydana w 1926 roku? Jak się okazało – po coś.

Wskrzesili pamięć po udziale Polaków w maratonie London Sydney

Najpierw polscy dziennikarze odnaleźli w Australii oryginalne Porsche, którym w roku 1968 Zasada razem z pilotem Markiem Wachowskim zwyciężyli morderczy, australijski odcinek Maratonu Londyn – Sydney. Potem Porsche postanowiło wskrzesić we współczesnej formie ten bardzo ciekawy samochód. Przez jeden dzień można go było zobaczyć w Porsche Centrum Sopot.

Szczątki cywilów z Powstania Warszawskiego odnaleziono na terenie byłego obozu jenieckiego w Stargardzie

Jak donosi PAP Nauka w Polsce, na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag II D w Stargardzie (Zachodniopomorskie), odnaleziono masowy grób kryjący szczątki Polaków, wywiezionych ze stolicy po Powstaniu Warszawskim. Po wojnie Sowieci zamienili to miejsce w śmietnik.

Te cholerne nenufary

48 lat temu swoją premierę w polskich kinach miały "Noce i dnie" w reżyserii Jerzego Antczaka na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej o tym samym tytule. Wybitne kreacje w tym filmie stworzyli Jerzy Bińczycki, Jadwiga Barańska, Stanisława Celińska i wielu innych wybitnych polskich aktorów tamtego pokolenia. 

Czesi, ahoj! Najskuteczniejsza flota w historii

Dowcipy o niepokonanej Czeskiej Marynarce Wojennej, która nigdy nie przegrała bitwy, są starsze od najstarszych górali. Nie każdy ma jednak świadomość, że Czesi do spółki ze Słowakami naprawdę mają za sobą jedną morską potyczkę. Poważnie. Oddział Morski Legionu Czechosłowackiego stoczył bowiem swoją pierwszą i ostatnią bitwę 16 sierpnia 1918 roku. Dodajmy, że była to bitwa zwycięska.

mat_mg_fot_a_grabowska, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Śpiesz się zobaczyć nieznane dzieła romantycznych Gdańszczan

Czy gdańszczanie byli romantyczni? Jaki rodzaj twórczości odpowiadał im najbardziej? Muzeum Gdańska zaprasza na wystawę czasową „Miasto romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku”, na której zobaczym ponad 80 mało znanych dzieł, zebranych przez muzeum dzięki wsparciu prywatnych kolekcjonerów i Sopockiego Domu Aukcyjnego.

Gdańszczanie i przyroda w XIX wieku

Dziewiętnastowieczni gdańszczanie chętnie wypoczywali na łonie przyrody odwiedzając malownicze okolice miasta, ci najzamożniejsi również spędzając czas we własnych ogrodach otaczających podmiejskie wille i dwory, a także w prywatnych a z czasem również publicznych parkach i zakładanych w mieście założeniach zieleni, lubiane były także lokale z ogrodami.

Pruszcz Gdański, skrzyżowanie dzisiejszej ulicy Grunwaldzkiej i Chopina

Najpiękniejszy spacer ulicami międzywojennego Pruszcza we wspomnieniach Güntera Langa

Ciekawym i wartościowym świadectwem przeszłości są osobiste wspomnienia, tym bardziej jeśli dotyczą one wydarzeń lub miejsc bliskich odbiorcom. Lokalna historia wzbogacona takim materiałem staje się przez to atrakcyjniejsza, ale też pełniejsza. Tak właśnie było w przypadku wspomnień mieszkańca międzywojennego Pruszcza

Dr. Artur Jendrzejewski

Niemiecka akcja T-4 na Pomorzu Gdańskim, a zabójstwa dzieci w latach 1939–1945

Polityka III Rzeszy nie przewidywała istnienia w społeczeństwie osób chorych i niepełnosprawnych. Brutalne zasady życia społecznego wdrażane na terytoriach okupowanych stały się przyczynkiem wielu zbrodni dokonywanych przez Niemców, realizowanych na najsłabszych, chorych, niepełnosprawnych i bezbronnych. Jedną z takich zbrodni była akcja T-4.

Balony z bibułą nad PRL-em

„Spotlihgt”, czyli z języka angielskiego "Reflektor" – taki kryptonim wybrano dla rozpoczętej 12 lutego 1955 r. akcji nowojorskiego Komitetu Wolnej Europy oraz Radia Wolna Europa. Polegała ona na wysyłaniu nad komunistyczną Polskę tysięcy balonów, do których przytwierdzono pojemniki z broszurą „Za kulisami bezpieki i partii”. Zawierała ona kompromitujące reżim PRL materiały.

Czym była Amnestia z 1947 roku?

76 lat temu, dokładnie 22 lutego 1947 r. Sejm Ustawodawczy w Polsce uchwalił ustawę amnestyjną dla żołnierzy i członków podziemia antykomunistycznego. W rzeczywistości była ona prawnym kłamstwem, za pomocą którego komunistyczna władza likwidowała ostatnie punkty zbrojnego oporu.

Piekło Verdun

Pierwsza wojna światowa, z polskiej perspektywy postrzegana przede wszystkim jako wydarzenie, w efekcie którego możliwe stało się odzyskanie niepodległości, zupełnie inaczej zapisała się w pamięci historycznej społeczeństw zachodnioeuropejskich.

Max Factor i make up po polsku

Polak z żydowskiej rodziny, pochodzący z małego polskiego miasteczka zrewolucjonizował przemysł kosmetyczny. Jego firma Max Factor istnieje do dziś, a sława marki znana jest na całym świecie. 
 
Maksymilian Faktor vel Faktorowicz urodził się 18 lutego 1872 r.

Socrealizm w Polsce - sztuka w służbie ideologii

Termin socrealizm pierwszy raz został użyty w prasie sowieckiej w 1932 r., choć metoda twórcza, która kryje się za tym terminem, została wypracowana w latach 20. XX w. Polegała ona na całkowitym podporządkowaniu działalności artystycznej celom ideologii komunistycznej, której centrum znajdowało się w Związku Sowieckim.

Michał Sędziwój - polski alchemik

Michał Sędziwój (1566-1636), znany jako Sendivogius Polonus, zasłynął w Europie ze swojej niezwykłej wiedzy  alchemicznej. Na przełomie XVI i XVII w. . poszukiwał kamienia filozoficznego, czyli substancji mającej leczyć wszelkie choroby, przywracać młodość, a przede wszystkim umożliwiać przemienienie każdej materii w złoto.
zoppoter carenval, Anna Kruger, Sopot, muzeum pomorza, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Sopocki Karnawał czyli zimowy sposób na pustą kasę kurortu

Pomysł na uroczyste świętowanie karnawału zrodził się w kręgu sopockich organizacji rzemieślniczych w 1920 r. jako sposób na problemy gospodarcze miasta, żyjącego wszakże przede wszystkim z letników, w miesiącach zimowych. Karnawał miał znaczenie nie tylko kulturalne ale przede wszystkim gospodarcze.

 Anna Krüger

O początkach Autodromu w Rusocinie

Najstarszy i nadal funkcjonujący. Autodrom w Rusocinie wpisał się na stałe w historię tak edukacji, jak sportu motorowego Pomorza, będąc do 2015 roku, kiedy otwarto Autodrom w Pszczółkach, jedynym tego typu obiektem w okolicach Trójmiasta. Dziś, mimo powstania nowoczesnego sąsiada, nadal żyje i ma się dobrze.

Dyskusja wokół gdańskiego odkrycia

Jestem zdumiony rozmachem medialnego show wokół tego "odkrycia" - powiedział prof. Tomasz Ważny dendrolog z UKM w Toruniu. Jego zdaniem, Muzeum Gdańska ogłaszając, że w piwnicach dawnej siedziby magistratu miejskiego odkryto pozostałości osadnictwa Słowian z X wieku zapomniało o dokonaniach sprzed 25 lat.

Polskie pociągi pancerne i ich krótka historia

Pociągi pancerne były potężną bronią stosowaną podczas I wojny światowej. Szczególnie chętnie tam, gdzie linia frontu była rozległa, a walki miały charakter manewrowy. Znaczną rolę odegrały one zatem podczas wojny polsko-ukraińskiej (1918-1919) i polsko-bolszewickiej (1919-1920). Były również wykorzystywane przez Polaków w powstaniu wielkopolskim i III powstaniu śląskim.

Gdańskie Królestwo Umarłych

U stóp Góry Gradowej w Gdańsku znajdowało się w I połowie XIX gdańskie Królestwo Umarłych, jak je wówczas określano, czyli kilka parafialnych cmentarzy. Już w czasach nowożytnych w tym rejonie zakładano miejsca pochówku przeznaczone dla ubogich, szpitalne i skazańców (to ostatnie określano jako cmentarz Biednych Grzeszników).

Jak Krzyżacy zlekceważyli prawo, wybrali wojnę i dostali łupnia

Na fali wypraw krzyżowych w XII wieku w Jerozolimie powstał Zakon Krzyżacki, zwany także zakonem niemieckim. W związku z nietrwałością zdobyczy w Palestynie, zakonnicy próbowali ulokować się na Węgrzech, ale zostali stamtąd wygnani. W 1226 r. przyjął ich polski książę Konrad Mazowiecki.

Niewielki pomnik, ogromne emocje

Pomnik Małego Powstańca, który znajduje się w Warszawie ma zaledwie 150 cm wysokości, ale wzbudza wielie emocje. Kogo upamiętnia?
 
Przedstawia kilkuletniego chłopca  trzymającego pistolet maszynowy, ubranego w za duży płaszcz i niemiecki stahlhelm, oraz noszącego buty o niepasującym rozmiarze.

Dożynki w PRL-u

Dożynki po II wojnie światowej stały się świętem organizowanym na szczeblu centralnym. Komunistyczne władze chciały za ich pomocą  wykazać swoje domniemane polityczne i gospodarcze sukcesy.  Dożynki służy także budowie  dobrych relacji między rządzącymi a społeczeństwem.

Lampa naftowa z apteki

Niektórych może zdziwić fakt, że wynalezienie lampy naftowej ma związek z przemysłem farmaceutycznym. To jednak polski aptekarz, Ignacy Łukasiewicz, dokonał tego niesamowitego odkrycia.
W połowie XIX w. lwowska apteka „Pod złotą gwiazdą” stała się miejscem skonstruowania  lampy naftowej.

Co łączy Rzeszów i westerny?

Jeszcze do niedawna sądzono, że miejscem urodzenia słynnego amerykańskiego reżysera pochodzenia żydowskiego – Freda Zinnemanna (1907-1997) – była Austria. Tymczasem w 2021 r. ukazała się jego biografia pióra rzeszowianki Anny Bochenek, która zawiera inne informacje na ten temat.

Ryby z Targu Rybnego

„Na Targu Rybnym jest bardzo wesoło. Wzdłuż Motławy stoi wiele małych domków, a na niej kotwiczy mnóstwo niewielkich łodzi i stateczków. Rzeka płynie nawet wśród niektórych domów, jest także na Targu Rybnym.”

Jak wyglądały gdańskie XIX - wieczne domy?

Cennym źródłem do dziejów dawnej obyczajowości i życia codziennego w Gdańsku jest zbiór opowiadań „Obrazki Gdańskie” autorstwa Käthe Schirmacher. Można na jej podstawie dowiedzieć się nieco o wyglądzie gdańskich domów na wielu gdańskich ulicach.

Warto przyjrzeć się tym znajdującej się na Długim Targu oraz Długiej.

Kupmy Tatry panie hrabio!

Zakopane, „stolica” najwyższego pasma górskiego w Karpatach, od dziesięcioleci pozostaje jednym z ulubionych celów wycieczek Polaków i turystów zagranicznych. Jednak polskie Tatry trudno wyobrazić sobie bez postaci hrabiego Władysława Zamoyskiego (1853-1924). Od 1889 r.

Strony