Muzeum

Z za morza do latryny w gdańskim Muzeum Archeologicznym

Wielki, bogaty, kosmopolityczny. To właśnie w nowożytnym Gdańsku, można było zetknąć się z wszelkiego rodzaju nowinkami ze świata. Wiele z nich z czasem trafiało do śmietników i latryn. Rzeczy, które kiedyś straciły wartość dla swoich właścicieli, są dziś dla archeologów prawdziwą skarbnicą wiedzy o dawnych zwyczajach.

Grób niemieckich żołnierzy w skansenie Marynarki Wojennej

Odnalezienie wojennych grobów zawsze wzbudza sensację. Nie inaczej było kilka dni temu w Gdyni, gdzie podczas prac ziemnych na terenie Muzeum Marynarki Wojennej odnaleziono grób 11 żołnierzy niemieckich, pochowanych tam w 1945 roku. Mogiłę odsłonięto podczas prac ziemnych pod okręt podwodny "Sokół" (t.

O Gniewie i okolicy w nieznanym muzeum w Piasecznie

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Warszawa Oddział Piaseczno niedaleko Gniewu zaprasza od 15 września do 30 grudnia na wędrówkę przez Gniew i okoliczne wioski z pierwszej połowy XX wieku, z ich kolorytem i ówczesną zabudową.
Jak wyglądały miasteczka i wioski sto lat temu, jakie postacie, twarze, stroje uchwycił obiektyw starego aparatu, jakie wydarzenia, zwyc

Biskup urzędnik i Dom Wiedemanna czyli historiografia na ciekawie

Pełna sala na wykładzie z historii historiografii? Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że takie rzeczy wydarzają się w Domu Wiedemanna, prelegentem jest dr hab. Radosław Biskup z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a bohaterem John A. Muhl, wybitny badacz historii Pruszcza Gdańskiego i okolic z początku XX wieku, staje się to możliwe!
Praca Johna A.
czarka_z_zastawy_stolowej_ok_1802_carl_ludwig_meyer_mat_mg

Arcydzieła złotnictwa port wojenny i kamienne siekiery co nas jeszcze zaskoczy?

Im bliżej Nocy Muzeów, na którą zarezerwujmy sobie wieczór, 13 maja, tym więcej ciekawych rzeczy dzieje się w trójmiejskich muzeach. Zobaczmy co jeszcze wydarzyło się, lub wydarzy, oprócz zakupu cennego, bursztynowego ołtarzyka do bursztynowej kolekcji zamku w Malborku.

Z Gdańska do siedziby UNESCO w Paryżu

W paryskiej siedzibie UNESCO otwarta została wystawa „Archeologia podwodna w Polsce. Historia i perspektywy”, przygotowana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Ekspozycję zaplanowano w związku z przypadającą w maju 2023 r. drugą rocznicą ratyfikacji przez Polskę Konwencji UNESCO w sprawie ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego.

Zdjęcia z 1934 roku i mapa z XVI wieku na nowej wystawie w PAN Bibliotece Gdańskiej

Mapy, grafiki, starodruki a także dokumenty życia społecznego oraz fotografie znalazły się na wystawie "Nowe nabytki Zbiorów Specjalnych" w PAN Bibliotece Gdańskiej. Pokazano ok. 70 przedmiotów z ponad 3 tys. pozyskanych przez instytucję w ubiegłym roku.

Jesień w Muzeum Gdańska

Jesień przynosi zmiany w funkcjonowaniu oddziałów Muzeum Gdańska. Zamknięte zostaną Kuźnia Wodna w Oliwie, Muzeum Nauki Gdańskiej i Wartownia nr 1 na Westerplatte. W weekend, 1-2 października, będzie można bezpłatnie odwiedzić te oddziały na zakończenie ich letniej działalności. Ale – to nie wszystko.

Niebieskie Berety, sztandar, Muzeum Gdańska, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Mieli zdobyć Danię teraz ich sztandar trafił do Muzeum Gdańska

W czasach PRL byli dumą Trójmiasta. Sztandar „Niebieskich Beretów”, będących niegdyś polską piechotą morską, trafił za sprawą stowarzyszenia żołnierzy i sympatyków tej formacji, do Muzeum Gdanska. Pamiątka zostanie zaprezentowana na nowej wystawie stałej w Twierdzy Wisłoujście.

Miecze Europy na Zamku w Gniewie

Wystawa „Miecze Europy” to jedyna taka ekspozycja, ukazująca pełną historię i symbolikę miecza poprzez 3400 lat, od jego powstania w epoce brązu do wieku XVII, kiedy przekształcił się w inne rodzaje broni. Nowoczesna i estetyczna w formie, przemyślana i spójna w treści.
ORP Jastrząb, Marynarka Wojenna, PQ-15, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Opowiedzą o pechowym ORP Jastrząb

Nie dosyć, że służył bardzo krótko, to jeszcze miał wyjątkowego pecha. Mowa o ORP Jastrząb, ex amerykańskim okręcie podwodnym, który znajdowałsię na stanie Polskiej Marynarki Wojennej, od listopada 1941 do 2 maja 1942 roku. „Jastrząb” zatopiony został wskutek omyłki dowódców sojuszniczych okrętów, podczas osłony konwoju PQ-15.

O winie w starożytnym Sudanie dowiemy się w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku

Historia uprawy winnej latorośli i wytwarzania wina w Sudanie (starożytnej Nubii) sięga II wieku p.n.e. Tematowi temu poświęcono wystawę czasową, zorganizowaną w gdańskim Spichlerzu „Błękitny Baranek”. Do 12 czerwca miłośnicy historii starożynej oraz wina mogą tam poznać m.in. konstrukcję nubijskich tłoczni wina, sposób produkowania amfor i zasięg handlu winem od II wieku p.n.e.

Narodowe Muzeum Morskie kupiło delfina

Narodowe Muzeum Morskie wzbogaciło się o kolejny pojazd podwodny. To „Delfin II”, który właśnie trafił do Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. “Delfin II” to pojazd podwodny przeznaczony do badań głębinowych. Został skonstruowany przez Antoniego Dębskiego i zbudowany pod patronatem Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Nauki o Ziemi.

Na zamku w Ogrodzieńcu szukają właściciela pluszaka

Na profilu facebookowym Zamku Ogrodzieniec pojawił się nietypowy wpis. Podczas eksploracji zamkowej studni znaleziono maskotkę, należącą prawdopodobnie do ktoregoś z młodocianych zamkoholików. Ekipa zamkowa wydobyła pluszaka i teraz szuka jego własciciela. Może ktoś z Pomorza zgubił uroczego BINGA podczas podróży na ogrodzeniecki zamek? Przyłączamy się do poszukiwań. 

Muzeum Zamkowe w Malborku kupiło trzy cenne eksponaty

O trzy unikatowe eksponaty – portret Jana Kazimierza Wazy w stroju kardynalskim, zegar słoneczny wykonany przez Salomona Krignera, działającego w Malborku na przełomie XVII i XVIII w. oraz szlachecki pas kontuszowy – wzbogaciło się Muzeum Zamkowe w Malborku.

O zakupie poinformowała rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego, Katarzyna Grynienko.

Baśnie Braci Grimm po kaszubsku?

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zaprasza na promocję książki pt.  “Brawãdë Bracy Grimm”, która odbędzie się 9 grudnia (czwartek) o godz. 17.00  w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach przy ul. Kościerskiej 1. Ta niezwykła publikacja jest efektem wieloletniej pracy Pani Ireny Hirsz, która przetłumaczyła sześćdziesiąt sześć baśni braci Grimm na język kaszubski.

Międzywojenny spacer po polskim wybrzeżu od teraz w internecie

Lata 20-te i 30-te XX wieku to czasy, których realia, styl oraz życie codzienne, fascynują i inspirują kolejne pokolenia. Teraz amatorzy tamtego, tak ekscytującego okresu naszej historii, mogą podziwiać w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku wystawę: „Polskie wybrzeże w okresie międzywojennym na archiwalnych zdjęciach i pocztówkach”.

Tych krajobrazów już nie zobaczysz

Od połowy XX wieku na Pomorzu pojawiło się wiele różnych inwestycji. Niektóre z nich trwale zmieniły krajobraz regionu. Skalę przekształceń dokumentują materiały zgromadzone w archiwum. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zachęca do refleksji, udostępniając kolekcję fotografii wykonanych przy okazji badań wykopaliskowych w okresie od lat 60. minionego stulecia aż po rok 2005.

Strony