Gdańskie kamienice z ulic Ogarnej i Szerokiej zyskają nowy wygląd

Miasto Gdańsk sfinansowało program ozdobienia co najmniej 25 fasad kamienic w historycznym centrum, prace rozpoczną się w ciągu następnych kilku miesięcy.

Historycy szacują, że w 1945 r. ścisłe centrum Gdańska zostało zniszczone w 90 procentach. Tyle mniej więcej budynków legło w gruzach. Odbudowa kamienic na gdańskim Głównym Mieście ruszyła w latach 50. Wówczas frontony niektórych gdańskich kamienic zostały ozdobione elementami ceramicznymi lub stylizowanymi malowidłami, w tym wykonanymi w technice sgraffito - różnokolorowych warstw tynku lub gliny tworzących wielobarwne wzory. Zdobienia takie zyskały jednak głównie kamienice z dwóch najsłynniejszych gdańskich ulic – Długiej i Długiego Targu. Większość domów przy pozostałych ulicach Głównego Miasta, w tym ul. Ogarnej i Szerokiej, tylko otynkowano.

Projekt rewitalizacji fasad kamienic w gdańskim Głównym Mieście ruszył w 2013 roku. Miasto przeznaczyło wówczas 290 tys. zł na wykonanie artystycznych elewacji na części kamienic z zaniedbaną elewacją stojących przy ul. Ogarnej. Wiele z tych fasad nie było odnawianych od lat 50. ub. wieku, kiedy to postawiono je w ramach odbudowy z wojennych zniszczeń. W ubiegłym roku, w ramach identycznej puli środków, zdecydowano się na podobne działania przy kolejnych kamienicach stojących przy ul. Szerokiej.

W pierwszym roku prowadzenia projektu przedstawiciele miasta musieli namawiać wspólnoty do uczestnictwa w projekcie. W tym roku wspólnoty same zabiegają o to, by projekt objął także ich kamienice. Chęć przystąpienia do projektu zgłosiło ponad 50 wspólnot. Niemal połowie ZDiZ musiał odmówić, lecz te wspólnoty, które spełniły kryteria, lecz nie zostały zakwalifikowane do tegorocznego programu, zostaną objęte jego edycją przyszłoroczną. Na tegoroczną edycję miasto przeznaczyło 290 tysięcy zł z myślą o nowych elewacjach dla 25 kamienic. Nowy wygląd zyskają zaniedbane dziś elewacje kamienic przy ul. Ogarnej i Szerokiej ulokowanych w ścisłym centrum Głównego Miasta. Prace zostaną przeprowadzone według projektów przygotowanych głównie przez miejscowych plastyków wybranych przez łódzką Fundację Urban Forms.

Prezes fundacji Teresa Latuszewska-Syrda oświadczyła, że gotowe już projekty przewidują m.in. zdobienia z ceramiki, wykonane z pomocą techniki sgraffito oraz malunki nawiązujące do gdańskich szyldów sprzed kilkudziesięciu lat. Aktualnie rozpoczęły się wstępne prace przy naprawie i oczyszczaniu elewacji. Po ich ukończeniu na rusztowania wejdą artyści, którzy będą zdobić fasady według własnych projektów. Całość prac ma się zakończyć jesienią.

Tagi: