Powstał serwis o Westerplatte

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku opracowało i uruchomiło edukacyjny serwis internetowy poświęcony historii Westerplatte. Jest to kontynuacja działań i misji Muzeum, jaką jest kształtowanie pamięci o tym szczególnym miejscu.

Westerplatte jest kojarzone głównie z niemieckim atakiem na polską placówkę 1 września 1939 r., który uznaje się za wybuch II wojny światowej. Obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej wpisała się na stałe do historii jako przykład bohaterstwa i patriotyzmu. Jednym z zadań powstającego w Gdańsku Muzeum jest dbanie o pamięć o tym miejscu oraz prowadzenie działań edukacyjnych mających na celu przekazanie wiedzy o wydarzeniach, jakie rozegrały się na terenie półwyspu nie tylko w pierwszych dniach września wojny, ale również na przestrzeni wieków.

Serwis internetowy poświęcony jest trzystuletniej historii półwyspu od momentu jego powstania do chwili obecnej, wykorzystuje informacje i materiały archiwalne użyte na wystawie plenerowej „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol” i tablicach ścieżki edukacyjnej przygotowanych przez Muzeum w latach 2009-2011. Historia Westerplatte została umieszczona na osi czasu pozwalającej na chronologiczne poznawanie dziejów tego miejsca, które zostały podzielone na trzy części, nawiązując tym samym do struktury tematycznej wystawy plenerowej. Serwis jest również wzbogacony o animowaną mapę walk obronnych Woj skowej Składnicy Tranzytowej w dniach 1-7 września 1939 r.

Ważne wydarzenia zostały opisane w artykułach i zilustrowane galerią zdjęć archiwalnych. Zebrany materiał ikonograficzny to m.in. pocztówki pokazujące jak wyglądał kurort na Westerplatte pod koniec XIX w., zdjęcia dokumentujące budowę Wojskowej Składnicy Tranzytowej i przygotowania do obrony wiosną i latem 1939 r., walki 1 września, wygląd półwyspu po kapitulacji, a także czasy powojenne: budowę Pomnika Obrońców Wybrzeża, sprowadzenie prochów mjr Henryka Sucharskiego czy wizytę Jana Pawła II.

W serwisie dostępne są również archiwalne filmy, relacje obrońców Westerplatte z Archiwum Polskiego Radia oraz nagrania publikowanych ich wspomnień.

Muzeum II Wojny Światowej na terenie Westerplatte organizuje szereg działań edukacyjnych mających na celu przybliżenie historii tego miejsca różnym grupom odbiorców. Dla uczniów III klas szkół podstawowych prowadzi grę terenową „Westerplatte – znajdź klucz do historii”. Dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej przygotowało programy edukacyjne „Aktywne zwiedzanie Westerplatte”. Od 2009 r. organizuje również specjalny program zwiedzania półwyspu podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

Tagi: