Gdański Dom Harcerza - to już 45 lat

Dom Harcerza w Gdańsku obchodzi już 45 lat. W budynku mieści się siedziba ZHP Komenda Hufca Gdańsk Śródmieście im. Alfa Liczmańskiego - współtwórcy harcerstwa w Wolnym Mieście Gdańsku.

Dzisiejszy hostel Dom Harcerza stanowił niegdyś część fortyfikacji Głównego Miasta. Główny gmach był niegdyś stajnią Dworu Miejskiego wzniesioną w 1916 roku.  W XVI w. mieściły się tutaj miejskie stajnie i wozownie. Na początku następnego stulecia dobudowano tu pomieszczenia na potrzeby szkoły fechtunku. W 1635 roku powstała druga (Nowa) Szkoła Fechtunku zbudowana przez Jacoba van den Blocka (znana z ryciny Petera Willera). Przez wiele lat Nowa Szkoła Fechtunku spełniała także funkcję teatru. Na środku znajdowało się otwarte podwórze, dokoła którego ciągnęła się galeria dla publiczności, na przeciwległej ścianie umieszczono scenę krytą dachem. W 1730 r. ostatni raz wyremontowano budynek, do końca XVIII wieku budynek popadał w ruinę, co odnotowała w swych wspomnieniach Joanna Schopenhauer.

Powojenna rekonstrukcja budynku prowadzona była w oparciu o XVII- i XIX- wieczne ryciny. To dzięki nim udało się zrekonstruować trzy średniowieczne baszty: Browarną, Schulza i Narożną oraz budynki gospodarcze. Cała odbudowa Dworu Miejskiego trwała dokładnie pięć lat. Finansowana była ze środków społecznych SFBS i SFBSiI przy poparciu dotacjami Ministerstwa Kultury i Sztuki, prezydiów WRN i MRN oraz Głównej Kwatery ZHP. Na Przedsiębiorstwie Pracowni Konserwacji Zabytków ciążyła duża odpowiedzialność. Miasto oczekiwało, że Dom Harcerza, będzie skupiał całą gdańską młodzież, rozwijał jej twórcze zainteresowania i co najważniejsze – oddziaływał na nią wychowawczo.

Komendantowi Chorągwi Gdańskiej ZHP Zenonowi Kuligowskiemu klucze do odbudowanego Dworu Miejskiego wręczył 15 listopada 1970 r.  przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Tadeusz Bejm. W uroczystości przekazania uczestniczyli wicepremier Stanisław Kociołek i I sekretarz KW PZPR Alojzy Karkoszka. Dom Harcerza dysponował bazą turystyczno-noclegową. Jak przed wojną - działał tu także teatr. W salach ulokowano 4 pracownie – nawigacyjno-szkutniczą, łączności, modelarstwa lotniczego i fotograficzno-filmową. W klubie na parterze odbywały się spotkania, dyskusje i występy kabaretowe. Sala widowiskowa dostosowana  była do wyświetlania filmów o tematyce dziecięco-młodzieżowej. Zakładano również powołania w tym miejscu Harcerskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Tablica na Domu Harcerza poświęcona jest pamięci harcerek i harcerzy gdańskich, poległych i pomordowanych w latach drugiej wojny światowej 1939-1945.

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas naTwitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: