Sukces Sopockiego Domu Aukcyjnego! Takiego zbioru map nie było od kilkunastu lat!

Ponad 140 map, ilustracji i planów z XVII-XVIII wieku zostało wystawionych na aukcji przez Sopocki Dom Aukcyjny. Aukcja okazała się wielkim sukces Sopockiego Domu Aukcyjnego - wyprzedano niemal cały zbiór.
 
Na spotkaniu 21 listopada widać było ogromne zainteresowanie, sala wypełniła się znawcami sztuki oraz prywatnymi kolekcjonerami. Wyprzedano niemal wszystkie pozycje katalogowe, mimo że polskiego kolekcjonera wciąż nie stać na propozycje z najwyższej półki. O randze wydarzenia, świadczy obecność specjalistów od kartografii z całego kraju, w tym - z Zamku Królewskiego w Warszawie. Dużą część zakupiła m.in. Biblioteka Narodowa.
 
Zauważony przez portal Strefa Historii widok Waplewa okazał się jednym z kilku trzech podobnych znanych widoków. Unikat został zakupiony przez oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku - Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie. Pałac w Waplewie odzyskał swój blask, jesteśmy teraz na etapie kompletowania eksponatów i powiekszania kolekcji. - mówi Maciej Kraiński, dyrektor Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Widok pałacu autorstwa Franza Hartwiga będzie jednym z ciekawszych nabytków naszje placówki.
 
Franz Hartwig, Widok pałacu w Waplewie Wielkim
Akwarela będąca pierwowzorem litografii umieszczonej w dziele Alexandra Dunckera „Die ländlichen Wohnsitze, Schlösser und Residenzen der ritterschaftlichen Grundbesitzer in der preussischen Monarchie ..." , Berlin, 1865 r.
 
Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas naTwitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: