Wystawa z USA Polska walczy na wszystkich frontach już w Gdyni

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni w dniach 6-31 maja 2016 r. prezentowana będzie wystawa archiwalnych plansz ze zbiorów The Polish Mission of The Orchard Lake Schools w stanie Michigan, USA.

Wystawa pt. „POLSKA WALCZY NA WSZYSTKICH FRONTACH” powstała najprawdopodobniej na przełomie 1944/1945 roku na zlecenie Polish Government Information Center, New York. Na wystawie prezentowane jest 12 tablic (4 jednostronne, 8 dwustronnych). Zawierają materiały propagandowe wykorzystywane jako ekspozycja obwoźna pod koniec II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych. Plansze pokazują sytuację Polek i Polski podczas wojny, promując zarazem polską kulturę, sztukę i przemysł. Jedna z tablic poświęcona jest Marynarce Wojennej. Wystawa została odnaleziona w USA w magazynach instytucji gromadzącej polskie pamiątki od 1885 i przesłana do konserwacji do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. W Muzeum MW jest prezentowana po raz pierwszy.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: