Generał Zaruski rozpoczyna sezon

Historyczny dwumasztowiec pływający pod flagą Gdańska – Generał Zaruski, otworzy w niedzielę sezon 2016. Pierwszy rejs 77-letniego dwumasztowca powiedzie niezwykły żaglowiec do Bergen. Generał Zaruski odwiedzi w tym roku także Kłapejdę, Bremę, Rostock i Helsinki


STS Generał Zaruski to jeden z najstarszych czynnych polskich żaglowców, pływający cały rok po wodach Bałtyku, w sezonie głównie w rejsach szkoleniowych dla młodzieży, mający w swojej karierze wyprawy także na wody podbiegunowe. Jako pływający zabytek sztuki szkutniczej ma dość spartańskie warunki bytowe dla załogi i jest częściowo wyposażony w archaiczne już dziś urządzenia i jako taki jest ulubioną jednostką polskich żeglarzy pielęgnujących stare morskie tradycje. Do tych tradycji weszły już na stałe coroczne rejsy (właściwie wyprawy) zimowe, np. wielodniowe rejsy sylwestrowe.

Żaglowiec zamówiony został w szwedzkiej stoczni w 1938 roku przez Ligę Morską i Kolonialną. Po wojnie jego pierwszym kapitanem został Michał Sumiński. W latach 2008 – 2012 wyremontowany przez Miasto Gdańsk, służy gdańszczanom i młodym żeglarzom. 

W tym roku jednostka weźmie udział w imprezach żeglarskich, takich jak Baltic Sail, Hanse Sail Rostock,Kieler Woche, Sail Bremerhaven oraz The Tall Ship's Races. Zrealizuje program szkoilenia młodzieży. Odbędzie też otwarty, jednodniowy rejs po zatoce dla mieszkańców i turystów, pod nazwą "Poznaj Generała"

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: