Mamy dwa nowe zabytki. Nareszcie

Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru dwa nowe obiekty. To Mewi Szaniec w Gdańsku i Słodownia w Nowym Stawie.

Mewi Szaniec zbudowały w latach 1811-1813 wojska Napoleona ze względu na oddalenie morza od Twierdzy Wisłoujście. W połowie XIX w. został poważnie rozbudowany przez Prusaków. Pamiątką po tamtej rozbudowie jest umieszczony nad wejściem od strony kanału napis "Moeven Schanze" i data "1846". Do niedawna w fortyfikacji znajduje się Baza Urządzeń Nawigacyjnych. Budynek jest znany również jako pierwsze miejsce internowania obrońców Westerplatte. 

- Zespół fortyfikacji Mewi Szaniec to obiekt niezwykle wartościowy pod względem historycznym – mówi Dariusz Chmielewski, PWKZ. – To jedyny w Gdańsku obiekt nadbrzeżnej fortyfikacji pruskiej z pierwszej połowy XIX wieku. Relikty pruskiego fortu przetrwały w miarę dobrym stanie, a zabytkowe obiekty budowlane zachowały oryginalną bryłę, kompozycję elewacji oraz układ wnętrz. Wysoka wartość historyczna Mewiego Szańca związana jest również związana jest również z wydarzeniami z września 1939 roku. Mewi Szaniec był pierwszym miejscem internowania obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, w jego okolicach podpisano również kapitulację WST.

Słodownia w Nowym Stawie pochodzi z 2 poł XIX wieku. 2 poł. Otoczony ceglanym murem zespół budynków przemysłowych stanowi unikalny w skali kraju przykład tak dobrze zachowanego zespołu browaru z końca XIX wieku. Słodownia w Nowym Stawie powstała w latach 80. XIX w., zmodernizowano ją w latach 1927-1930 zmodernizowana. Od początku istnienia zakład powiązany był z browarem w Gdańsku-Wrzeszczu, który był jedynym odbiorcą słodu słodowni nowostawskiej.

pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: