130 rocznica urodzin Tadeusza Ziółkowskiego

Komendant żaglowca szkolnego Lwów, filar gdańskiej Polonii, walczący o prawa Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Jutro obchodzimy 130 rocznicę urodzin kapitana żeglugi wielkiej Tadeusza Ziółkowskiego
 
Z tej okazji Pod pomnikiem kapitana, znajdującym się na Targu Rybnym, Miasto Gdańsk zorganizuje wydarzenie upamiętniające postać niezłomnego człowieka morza. Uroczystość startuje o godzinie 11:00. Zbiórka pod pomnikiem przewidziana jest na godzinę 10.55.
Na obchodach pojawi się 20 – ro dzieci z Wiskitna, zaproszone przez Polski Klub Morski – przedwojenny polonijny klub żeglarski, którego szefem był właśnie komandor Ziółkowski. Wiskitno to miejsce urodzenia Ziółkowskiego.  Polski Klub Morski planuje rejs z „Z uśmiechem na morze" z okazji Dnia Dziecka i zdjęcie pamiątkowe z"Korsarzem" -jachtem zaprojektowanym przez T. Ziółkowskiego, oraz Uroczyste Podniesienie Bandery w klubie.
Tadeusz Ziółkowski urodził się 5 czerwca 1886 r. w Wiskitnie koło Koronowa. Został zaś zabity 11 stycznia lub 22 marca 1940 r. w KL Stutthof.  Kapitan żeglugi wielkiej, komandor pilotów portu gdańskiego, Nazywany „pierwszym żeglarzem Rzeczypospolitej. Jako szesnastolatek dostał się w Hamburgu na szkolny żaglowiec "Grossherzogin Elizabeth". Następnie pływał jako marynarz na kilku innych żaglowcach. 1905-06uczył się w szkole marynarki handlowej w Hamburgu i po kilkumiesięcznej praktyce na parowcu "Thekla Bohlen" zdał egzamin na sternika dalekiej żeglugi. Pływał jako oficer na kilku parowcach, a 7 lutego 1910 zdał egzaminy i uzyskał stopień kapitana żeglugi wielkiej. 1910-11 odbywał służbę wojskową na pancerniku "Pommern". W 1914 otrzymał uprawnienia radiotelegrafisty II klasy i został przyjęty do korpusu oficerskiego na linii żeglugowej Hamburg – Ameryka Południowa. Podczas I wojny światowej wcielony do niemieckiej marynarki wojennej. W stopniu podporucznika marynarki służył na krążowniku pomocniczym "Kronprinz Wilhelm" jako oficer wachtowy, był też dowódcą trzech zdobytych przez niego statków. Wraz z okrętem, wiosną 1915 został internowany w USA. W październiku 1919 powrócił do Polski. 27 października 1920 powołany do Polskiej Marynarki Wojennej z przydziałem do Komendy Portu Wojennego w Pucku. 4 września 1921 został komendantem żaglowca szkolnego Marynarki Wojennej "Lwów". 25 sierpnia 1939 podczas wchodzenia do portu gdańskiego pancernika "Schleswig-Holstein" komandor Ziółkowski wraz z kilkoma innymi polskimi pracownikami Rady Portu i Dróg Wodnych został aresztowany przez policję gdańską za odmowę wprowadzenia tego okrętu do portu zamiast anonsowanego wcześniej przez Niemców krążownika Königsberg. Po kilku godzinach zwolniony i przywrócony na stanowisko, został ponownie aresztowany nad ranem 1 września 1939. Był więziony w obozie Stutthof. Zginął w jednej ze zbiorowych egzekucji działaczy polskich w GdańskuPo ekshumacji, jego szczątki przeniesiono w 1947 na cmentarz na Zaspie.
(red,wikipedia, miasto gdańsk)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: