Papcio Chmiel ma 93 lata - on stworzył Tytusa de Zoo!

To ci dopiero wiadomość. Kultowy twórca komiksu Tytus Romek i Atomek  - Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski, ukończył wczoraj 93 lata
 
Papcio Chmiel urodził się w 1923 roku w Warszawie. Swoją przygodę z rysunkiem rozpoczął podczas wojny w wojskowej gazecie – brał udział między innymi w Kampanii Wrześniowej i Powstaniu Warszawskim. Jako rysownik pracował w mediach od 1947 roku. Współpracował ze Światem Młodych. W 1957 roku stworzył pierwszy odcinek przygód Tytusa Romka i Atomka. Do tej pory powstało 31 części tego niezwykłego komiksu, często mocno osadzonego w polskich realiach. Mało kto dziś pamięta, że pierwsza część przygód opowiadała o tym, że Tytus chciał został harcerzem i że pierwotnie bohaterami komiksu byli dwaj harcerze – Romek i A’Tomek. Potem dołączył do nich szympans Tytus.
W tym miejscu warto przytoczyć opisy głównych postaci komiksu, jakie znajdujemy w Wikipedii:
 
Tytus de Zoo – szympans, harcerz, oblatywacz pojazdów, znaleziony w rakiecie (wersja ze „Świata Młodych”) lub narysowany przez Papcia Chmiela (wersja z Księgi I), wszędobylski, odważny, dobroduszny, pomysłowy, ale czasem złośliwy – główny bohater wszystkich komiksów. Początkowo w „Świecie Młodych” miał ogon, ale po pewnym czasie mu „zniknął”.
Romek – wysoki, chudy, długowłosy, złośliwiec-buntownik, zarazem tchórzliwy. Wątpi w uczłowieczenie Tytusa.
 
A’Tomek – harcerz zastępowy, niski, gruby, inteligentny, zarozumiały, o zdolnościach przywódczych. Jego hobby to układanie krótkich wierszyków. Głównodowodzący trójki.
 
Prof. T.Alent – (czasem nazwany po prostu „Talent”) ekscentryczny naukowiec wynalazca, twórca i założyciel Instytutu Wszechzbytków, gdzie powstają fantastyczne pojazdy i inne wynalazki dla Tytusa, Romka i A’Tomka. Ma sporo myszek, na których testuje swoje eksperymenty. Często bawią się w jego włosach lub chodzą po nim.
 
Papcio Chmiel – rysunkowa wersja autora komiksu, artysta malarz, przypadkowy twórca Tytusa, wychowawca i autorytet moralny Tytusa, Romka i A’Tomka. Często interweniuje w przygody bohaterów. Przykładem może być sytuacja, w której najpierw dorysował Tytusowi silniejsze mięśnie, by ten mógł wygrać zawody, następnie jednak, gdy ten został zdyskwalifikowany, narysował mu zestaw do nurkowania jako nagrodę pocieszenia.
 
Strefa Historii życzy Papciowi Chmielowi życzymy kolejnych zdrowych i twórczych lat, zabierając się ponownie za lekturę komiksu.
(Red)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: