Wielkie święto kawalerii w Starogardzie Gdańskim

 
Dziś i jutro Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich zaprasza do udziału w Święcie Kawalerii, w Starogardzie Gdańskim. W tym roku będzie wyjątkowo, ponieważ szwadron będzie obchodził dziesiątą już rocznicę swojego powstania. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji oraz ogromną niespodziankę – otwarcie dawnego kasyna oficerskiego!
Alicja Lisus
Święto Pułkowe 2016 r. tradycyjnie rozpocznie się uroczystą akademią w sali starogardzkiego kina "Sokół" o godz. 15:00. Następnie o 16:30 nastąpi uroczyste otwarcie Muzeum 2. Pulku Szwoleżerów Rokitniańskich, mieszczącego się w dawnym Kasynie Oficerskim.  Mury kasyna były świadkiem wielu wydarzeń. Przypuszcza się, że budynek ten powstał w latach 1878-1881 z pieniędzy z tzw. kontrybucji francuskiej, płaconej w złocie Prusom, po przegranej przez Francję wojnie Francusko-Pruskiej 1870 r. Od 31 stycznia 2013 r. budynek należy do Stowarzyszenia Szwadronu Kawalerii im.2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Kasyna Oficerskiego Remont pomieszczeń wykonano dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Podczas drugiego dnia obchodów Święta Kawalerii, jak co roku na Starogardzkim Rynku o godzinie 11:00 będziemy mogli uczestniczyć w polowej Mszy Świetej oraz w defiladzie kawalerii. Ponadto w programie święta znajduje się coroczny Festyn Kawaleryjski w starogardzkim Stadzie Ogierów. O godz. 15:00 inscenizacje, pokazy, żołnierska grochówka i wiele innych. 
Serdecznie zapraszamy!
Święto 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich obchodzone jest 13 czerwca w dniu rocznicy szarży pod Rokitną. Od 2006 w Starogardzie Gdańskim istnieje Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Szwadron posiada konny pododdział reprezentacyjny i prowadzi szeroką działalność w celu propagowania idei kawaleryjskich, zrzeszając rodziny zmarłych i polegających żołnierzy Pułku oraz wszystkich sympatyków jeździectwa i kawalerii.
Współgospodarzami tegorocznego święta są: Prezydent Miasta - Janusz Stankowiak
Starosta Starogardzki - Leszek Burczyk, Wójt Gminy - Stanisław Połom. 
 
Więcej o pułku przeczytasz na Strefie Historii, pod adresem: http://strefahistorii.pl/article/3062-2-pulk-szwolezerow-rokitnianskich-ze-starogardu-gdanskiego

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: