Wystawa „Malbork. Wspólne dziedzictwo” w Parlamencie Europejskim w Brukseli

„Malbork. Wspólne dziedzictwo” to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Zamkowe w Malborku, która zaprezentowana została w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Gospodarzem uroczystości był Jarosław Wałęsa, europoseł z naszego regionu.

Bezpośrednim pretekstem do zorganizowania wystawy były obchody 730- lecia miasta Malborka. Współgospodarzami wernisażu byli Mariusz Mierzwiński – Dyrektor Muzeum Zamkowego, Marek Charzewski – Burmistrz Malborka oraz Arkadiusz Mroczkowski – Przewodniczący Rady Miasta. W wernisażu uczestniczyło wiele znakomitych osób z Jerzym Buzkiem - byłym premierem RP i byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego na czele. Wystawa złożona jest z 26 plansz, na których – w bardzo lakonicznej formie- przedstawiona jest historia, architektura oraz dzieje prac konserwatorskich malborskiego zamku .

Zamek ukazany został jednak przede wszystkim jako siedziba Muzeum Zamkowego i jako wielka atrakcja turystyczna. Podczas wernisażu o zamku, o Muzeum i wystawie mówili m.in. wicedyrektor Muzeum dr hab. Janusz Hochleitner oraz Janusz Cygański – w imieniu osób pracujących nad przygotowaniem wystawy. Scenariusz wystawy: Janusz Cygański, Mariusz Mierzwiński, opracowanie plastyczne i graficzne: Mariusz Stawarski, zdjęcia: Lech i Bożena Okońscy.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: