XV-wieczny mszał krzyżacki z Gdańska wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata

W styczniu 2016 roku Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska zwróciła się do Polskiego Komitetu Krajowego Programu UNESCO Pamięć Świata z prośbą o wpisanie na Listę Krajową programu wyjątkowego rękopisu ze zbiorów biblioteki: XV-wiecznego mszału krzyżackiego. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony i Missale secundum notulam dominorum Teutonicorum zakwalifikowano na Listę Krajową programu. Uroczystość inauguracji II edycji Listy Krajowej odbędzie się jesienią w Pałacu Prezydenckim.
 
Missale secundum notulam dominorum Teutonicorum jest rękopisem wchodzącym w skład unikatowej Biblioteki Mariackiej, istniejącej i działającej od 1398 r. przy kościele Najświętszej Marii Panny w Gdańsku. Biblioteka Gdańska przejęła ten księgozbiór w 1912 r. na zasadach wieczystego depozytu. Manuskrypt był bardzo ważnym egzemplarzem dla pomorskiego duchowieństwa w okresie późnego średniowiecza, użytkowano go do celów liturgicznych w Kościele Mariackim. Jego oprawę wykonano w gdańskim warsztacie introligatorskim, a miniatura „Ukrzyżowanie” na k.127v jest dziełem wędrownego artysty, pochodzącego z kręgu artystycznego Mistrza Francke (wpływy burgundzkie).
 
 
Piękna miniatura przedstawia Chrystusa wiszącego na krzyżu z dwoma aniołami zbierającymi do kielichów krew z ran po jego obu bokach. Przedstawienie znajduje się na czerwonym tle z dekoracją roślinną, wykonano je na wzór ówczesnego malarstwa tablicowego.
Na sąsiedniej karcie widnieje zielony inicjał „T” na złotym tle w różowo-błękitnym obramowaniu, z dwoma bogato dekorowanymi wiciami roślinnymi.
 
fot. info.: BG PAN 
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: