Bitwa pod Świecinem 2016

W sobotę odbywa się inscenizacja bitwy pod Świecinem koło Wejherowa.

Świecino 6 sierpnia: odbijamy Pomorze Krzyżakom! W sobotę 6 sierpnia rozegra się jedna z najważniejszych bitew wojny trzynastoletniej: przełomowa bitwa pod Świecinem. Naprzeciw siebie staną wojska polskie pod wodzą Piotra Dunina oraz wojska krzyżackie dowodzone przez Fritza von Ravenecka. Inscenizacja bitwy sprzed 550 lat ma przypomnieć ten punkt zwrotny wojny polsko-krzyżackiej, dzięki któremu Pomorze wróciło do Polski. Bitwa pod Świecinem była kluczową bitwą wojny trzynastoletniej toczonej pomiędzy Polską a Zakonem Krzyżackim. Odbyła się 17 września 1462 roku i zakończyła się zwycięstwem wojsk polskich. Dzięki tej wygranej Polska odzyskała Pomorze. W tym roku mija 550 lat od tego doniosłego wydarzenia.

Od kilku lat bractwa rycerskie z całej Polski zjeżdżają się do Świecina, aby podjąć próbę odtworzenia nie tylko samej bitwy, ale również życia obozowego, sposobów podróżowania i spędzania czasu przez późnośredniowiecznych rycerzy i żołnierzy zaciężnych. 6 sierpnia w Świecinie będzie można nie tylko obejrzeć inscenizację bitwy - z udziałem piechurów, konnych i wozów taborowych - ale także zwiedzić obóz warowny z II połowy XV wieku. W obozie przybywać będzie ponad 150 odtwórców historii. Po przekroczeniu bramy zwiedzający przeniosą się w czasie do roku 1462, gdzie będą mogli poznać schyłek średniowiecza za pomocą wszystkich zmysłów: patrząc, słuchając, przymierzając, wąchając i smakując, przy okazji napawając się atmosferą rycerskiego obozu na chwilę przed bitwą.

Będzie można m.in. obejrzeć ubiory damskie i męskie, przymierzyć zbroję, usłyszeć odgłos strzału z działa, powąchać lufę hakownicy po wystrzale i skosztować potraw opartych na średniowiecznych składnikach i recepturach. Swój warsztat zaprezentują odtwórcy dawnych rzemiosł. Atrakcją będzie udział wozów taborowych zarówno w formowaniu obozowiska, jak i w samej bitwie. Obozowisko dostępne będzie w godzinach od 10.00 do 18.00, z przerwą na inscenizację (14.00 - 16.00). Wstęp i udział w atrakcjach - wolny. Dojazd do Świecina – drogą nr 218 Wejherowo-Krokowa, (wieś i miejsce inscenizacji znajduje się ok. 1 km od głównej drogi).

fot. facebook/bitwapodswiecinem

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: