Otwarcie wystawy „Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia czyli Trzymajmy się morza!”

Za niespełna dwa lata, 1 października 2018 roku, Liga Morska i Rzeczna obchodzić będzie 100-lecie powstania. Z tej okazji powstała wystawa, która pozwoli zapoznać szerokie grono odbiorców z losami i działalnością organizacji, która od samego początku kierowała się ideą wychowania morskiego i miłości do polskiego morza.

Otwarcie wystawy odbędzie się 25 listopada 2016 r. o godz. 12.00 w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej. Patronatem honorowym wydarzenie objęło Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Wystawa pod tytułem „Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia czyli Trzymajmy się morza!" prezentowana będzie do końca 2018 roku, najpierw w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a od marca 2017 w różnych ośrodkach w całej Polsce. Instytucje, które wsparły tę inicjatywę to Port Gdynia SA, Port Gdańsk i DCT Gdańsk SA oraz Port Szczecin - Świnoujście SA, a także Rektor - Komendant Akademii Marynarki Wojennej.

Autorzy wystawy prezentują Ligę (której nazwa zmieniała się na przestrzeni lat) od strony historycznej na tle konkretnych obszarów jej działalności. Tematyka obejmuje m. in. współdziałanie Ligi z Marynarką Wojenną RP, gospodarkę morską, działaczy i entuzjastów Ligi, symbolikę i działalność oraz formy wychowania morskiego. Wydarzenie dopełnione będzie wykonaniem przez Chór AMW przedwojennych pieśni morskich.

Wystawa powstała w oparciu o szeroką kwerendę materiałów źródłowych i współpracę ludzi dobrej woli, którzy udostępnili własne materiały. Merytorycznie i technicznie wspomagana była przez Ligę Morską i Rzeczną w osobach kpt. ż. w. dr inż. Andrzeja Królikowskiego oraz mgr. Leszka Stromskiego. Jej celem jest ukazanie, jak duże znaczenie dla rozwoju kraju ma mądre i konsekwentne działanie dla dobra narodu i Polski Morskiej.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: