Hala Olivia otwarta na nowo!

W środę otwarto po remoncie Halę Olivia w Gdańsku. Niezwykły obiekt odzyskał dawny blask.

fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Kapitalny remont przeszła maszynownia, całkowicie wymienione zostały m.in.: węzły ciepłownicze, kanalizacyjne, wentylacja i wodociągi, zamontowano monitoring wewnątrz i na zewnątrz hali, dach zyskał nowe poszycie, znajdujący się w nim system wentylacji również został wymieniony.

Rozbudowano całoroczny tor curlingowy w małej hali, dużym wyzwaniem było odnowienie elewacji głównej hali, w której wszystkie drewniane okna wymieniono na aluminiowe, (oprócz doświetlenia będą również pełnić funkcję termoregulacji dla hali), szyby i witryny zyskały też podświetlenie.

Elewacje hali oczyszczono i pomalowano, od strony ulicy Grunwaldzkiej zobaczymy po latach kolorowe logo z herbem Gdańska. Odremontowano także taras nad wejściem do hali, remontu doczekał się też parking.

- Miastu zależało na tym, aby Hala Olivia odzyskała świeżość i wygląd sprzed lat - mówi Alicja Ulanowska, główny specjalista Wydziału Programów Rozwojowych UM w Gdańsku. - To obiekt wpisany przecież już w krajobraz Gdańska, zresztą jest zabytkiem znajdującym się w rejestrze gminy. Co ważne zyskała nie tylko hala, ale też całe otoczenie wokół niej.

Hala, wpisana do gminnej ewidencji zabytków została doprowadzona do stanu z lat 70. Naprawiona i wyczyszczona elewacja współgra z nowymi przeszkleniami. Całość jest też iluminowana w kolorze. To dobry kierunek docenienia architektury z lat 70., która wywarła niebagatelny wpływ na kształtowanie się myślenia o mieście przez gdańszczan. 

Hala Widowiskowo-Sportowa Olivia w Gdańsku Oliwie została zaprojektowana przez inżyniera prof. Stanisława Kusia, Macieja Krasińskiego i architekta prof. Macieja Gintowta. Gintowt jest twórcą hali Spodek w Katowicach. Obiekt usytuowany przy ulicy Grunwaldzkiej w Oliwie był budowany od roku 1965 do 1972. Charakterystyczna bryła hali ma przedstawiać statek pokonujący morskie fale.

Rozpoznawalne też stały się lwy trzymające herb. W kompleksie hali Oliwia znajdują się dwa pełnowymiarowe kryte lodowiska, z możliwością organizowania imprez na 5,5 tysięcy osób. Obok znajduje się zaplecze gastronomiczne, sportowo-rekreacyjne i hotelowe. W ciągu ostatnich 40 lat w hali odbyło się wiele imprez sportowych, politycznych i kulturalnych. Najistotniejszym był bez wątpienia I Zjazd NSZZ „Solidarność” w 1981 roku.

Również zjazd założycielski Platformy Obywatelskiej w 2001 roku odbył się w oliwskiej hali. Odbyły się tu również pierwsza zawodowa walka w Polsce Dariusza Michalczewskiego czy koncerty takich gwiazd jak Iron Maiden i Eltona Johna. Na koncercie tego drugiego był obecny Lech Wałęsa. W hali odbywały się również targi Baltexpo. Grali tutaj koszykarze Prokomu Trefla w Eurolidze, judocy mieli mistrzostwa Europy, a hokeiści mistrzostwa świata I dywizji.

Ostatnie lata nie były jednak dla hali udane. W 2007 roku inspektorat budowlany zamknął obiekt. Powodem było zagrożenie ze strony spracowanego dachu. Konieczny okazał się remont, który trwał do 2010 roku. Rok później rozwiązano sekcję seniorską Stoczniowca, którego mecze regularnie zapełniały halę. Dodatkowo w Trójmieście pojawiły się nowoczesne obiekty sportowo-widowiskowe: Ergo Arena i hala w Gdyni. Olivia jest coraz bardziej marginalizowana.

oprac. Piotr Celej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: