Biżuteria i design. Nowa kolekcja w Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zakupiło od 16 artystów 35 prac. Nowe eksponaty pozyskano dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakupioną kolekcję będzie można zobaczyć na wystawie: „Bursztyn i design. Wystawa prac zakupionych do zbiorów Muzeum Bursztynu dofinansowanych ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z priorytetu - Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”.

Wystawa będzie otwarta w terminie 1 grudnia 2016 r. – 7 maja 2017. Wernisaż wystawy odbędzie się w Muzeum Bursztynu w dniu 1 grudnia 2016 r. o godzinie 17:00 w ramach cyklu „Czwartki w Historycznym”.

Nowe nabytki to nie tylko nowoczesna biżuteria wpisująca się w trendy nowoczesnego wzornictwa, ale także przedmioty użytkowe o wysokim walorze estetycznym, które zostały zakupione przy wsparciu uznanych ekspertów.

- Zakupione eksponaty wpisują się w strategię władz Gdańska, które wokół dziedzictwa związanego z bursztynem, budują światową markę pomorskiej metropolii. Warto zatem zobaczyć wystawę, która pokazuje nowe trendy we wzornictwie. Przy wyborze autorów i ich dzieł doradzało kolegium eksperckie. W jego składzie znaleźli się: Ewa Rachoń - wieloletnia dyrektor największych na świecie Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif i Ambermart w Gdańsku oraz profesorowie jedynych dwóch szkół artystycznych w Polsce prowadzących profilowane zajęcia poświęcone projektowaniu biżuterii, tzn. Prof. Andrzej Boss z Łodzi i Prof. Sławomir Fijałkowski z Gdańska. – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Bursztynowe precjoza pochodzą przeważnie z Polski, ale także z Zachodniej Europy, np. Hiszpanii i Portugalii. Były one nagradzane w konkursach. Nie zabraknie też prac młodych zdolnych projektantów.

- Spośród laureatów konkursów Mercurius Gedanensis, tzn. głównej nagrody w Targach Amberif oraz Ałatyr w Kaliningradzie wspólnie wybrano prace artystów: Jarosława Westermarka, Jacka Barona, Jacka Byczewskiego, Marka Mikickiego, Jolanty i Andrzeja Kupniewskich, Andrzeja Adamskiego. Zakupiliśmy także prace Andrzeja Szadkowskiego, Jarosława Kolca i Olgi Podfilipskiej-Krysińskiej.-Wybraliśmy także prace czołowych twórców z zagranicy związanych z najważniejszymi ośrodkami biżuteryjnymi. Wszyscy należą do pierwszej ligi światowej sztuki biżuteryjnej, np. Wilhelm Tasso Mattar (Niemcy/Hiszpania-Majorka), Manuel Vilhena (Portugalia), który uczy projektowania biżuterii w całej Europie, Ramon Puig Cuyàs (Hiszpania), kierownik Katedry Sztuki i Biżuterii w Escola Massana w Barcelonie. Nie zapomnieliśmy także o młodych i niezwykle zdolnych projektantach: Alinie Filimoniuk –Pileckiej, Sarze Gackowskiej, Marcie Flisykowskiej oraz Adriannie Lisowskiej. Przed przybyciem na wystawę zachęcamy do zapoznania się z ich pracami – mówi Joanna Grążawska, kierownik Muzeum Bursztynu.

Kolekcja współczesnej biżuterii z bursztynem Muzeum Bursztynu, oddziału MHMG powstaje sukcesywnie od 2000 r., przede wszystkim dzięki zakupom ze środków Miasta Gdańska oraz darowiznom artystów, firm i osób prywatnych. Zbiory Muzeum są sukcesywnie poszerzane o nagradzane prace, prace uznanych twórców polskich i zagranicznych, mających znaczący wpływ na rozwój nowoczesnego wzornictwa oraz prac młodych artystów, którzy już zaznaczyli swoją obecność świeżym i niekonwencjonalnym podejściem do tradycyjnych tematów. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: