Gdańsk nad wodą – woda w Gdańsku. Nowy cykl wykładów Akademii Gdańska

Czwarta edycja cyklu Akademia Gdańska dotyczy wody w mieście. Prowadzący opowiedzą m.in. o sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, która była jedną z pierwszych w XVI-wiecznej Europie, portowej historii Gdańska, sporcie, rekreacji i komunikacji wodnej. Pierwsze spotkanie odbędzie się 24 stycznia 2017 r. o godz. 18.00. Jerzy W. Wołodźko przedstawi znane motywy fotograficzne i prace gdańskich fotografików.
 

Akademia Gdańska to roczny cykl wykładów, organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. W roku 2017 zostaną poruszone tematy wody w mieście. Wyjątkowość systemu wodnego w Gdańsku związana jest z wieloma zagadnieniami. Gdańska sieć wodociągowo-kanalizacyjna była jedną z pierwszych w XVI-wiecznej Europie. W tradycji i historii kaszubsko-pomorskiej woda stanowiła ważny aspekt każdej opowieści, mitu oraz kultury i codzienności. Gdańsk zrodził się z wody, świadczy o tym nie tylko etymologia nazwy miasta (Gyddanyzc – oznaczająca mokradła, tereny wilgotne), ale przede wszystkim jego dumna portowa historia. Z wodą związane są gdańskie młyny, dawny system obronny czy komunikacja, jak również sport i rekreacja oraz liczne w dawnym Gdańsku studnie i fontanny.

Akademia Gdańska i motywy fotograficzne: Gdańsk nad wodą – woda w Gdańsku

  • 24 stycznia 2017 r., wtorek, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • Długi Targ 39/40 w Gdańsku

Zobacz: wydarzenie na Facebooku

Jerzy W. Wołodźko – artysta grafik, absolwent (w 1983 r.) i przez kilka lat pracownik PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku. Uczestnik wielu wystaw plakatu, m.in. MBP w Warszawie, BPP w Katowicach, Biennale Plakatu Politycznego w Mons (Belgia). Współzałożyciel i prezes Fundacji Karrenwall. Autor koncepcji albumów, tekstów i opracowań graficznych publikacji oraz wystaw plenerowych związanych z historią gdańskiej fotografii.

Wśród prowadzących wykłady Akademii Gdańska 2017 będą osoby związane z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, Europejskim Centrum Solidarności, Stowarzyszeniem „Nasz Gdańsk'", Politechniką Gdańską, Gdańską Infrastrukturą Wodno-Kanalizacyjną, Narodowym Muzeum Morskim oraz Muzeum II Wojny Światowej. Następny wykład odbędzie się 21 lutego 2017 r. o godz. 18.00 w IKM. Prelegentką będzie historyk sztuki Magda Staręga.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: