W poszukiwaniu tożsamości – Ukraina po 25 latach niepodległości. Spotkanie w Ratuszu Staromiejskim

Najistotniejsze wydarzenia ostatniego ćwierćwiecza w historii Ukrainy będą tematem debaty, która odbędzie się w czwartek, 2 lutego 2017 r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Towarzyszyć jej będzie otwarcie wystawy fotograficznej „25 lat niepodległości – Ukraina jakiej nie znamy". Wstęp jest wolny.


Wystawa prezentuje fotograficzny zapis drogi do niepodległości Ukrainy, istotnych wydarzeń ostatniego ćwierćwiecza oraz polsko-ukraińskiej współpracy. Autorami zdjęć są najlepsi ukraińscy fotograficy.

Ekspozycja stanowi część społecznego projektu Ukraina25.pl i jest owocem współpracy różnych osób i środowisk z Polski i z Ukrainy.

Wystawa podzielona jest na kilka części tematycznych:

  • Droga do niepodległości (przełom lat 80. i 90. XX w.);
  • Ukraińskie Majdany (Rewolucja na Granicie, Ukraina bez Kuczmy, Pomarańczowa Rewolucja, Rewolucja Godności);
  • Wojna, która zmieniła Ukrainę;
  • Niezłomna walka Krymskich Tatarów;
  • Odkryjmy dzisiejszą Ukrainę!
  • Oblicza ukraińskiej kultury (literatura, muzyka, kino);
  • Odkrywamy piękno Ukrainy!
  • Polskie zaangażowanie we współpracę z Krymskimi Tatarami;
  • Nie zostawiajmy Ukraińców samych! – współpraca polsko-ukraińska.

Koncepcja i przygotowanie wystawy: Izabella Chruślińska we współpracy z Mariją Górską, Ksenią Kaniewską, Mirosławem Czechem, Adamem Sauerem, Bartoszem Piechowiczem, Krzysztofem Stanowskim, Piotrem Tymą, Nedimem Useinovem.

Wystawa objęta jest honorowym patronatem Komisji ds. Kultury i Duchowności Parlamentu Ukrainy.

W programie wieczoru znalazła się również debata na temat przeszłości i przyszłości Ukrainy. Mało który kraj byłego ZSRR po jego rozpadzie doświadczył tak wielkich problemów i głębokich przemian tożsamościowych, jak Ukraina.

W ciągu 25 lat niepodległości Ukraina musiała nieraz walczyć o wolność, a nawet o przetrwanie samego bytu państwowego (głębokie kryzysy gospodarcze, agresja Rosji, masowe demonstracje). Pomimo tych dramatycznych doświadczeń, Ukraina przetrwała i – co więcej – w tym samym czasie postępował proces przebudowy tożsamości ukraińskiej.

Dalszy kształt tych przemian zależny od uwarunkowań zewnętrznych (relacje z Rosją i Zachodem) oraz wewnętrznych (wolne tempo reform, rosnąca frustracja społeczna, wzrost poparcia dla populistów), zadecyduje o przyszłości nie tylko Ukrainy, ale całej Europy Środkowo-Wschodniej.

W spotkaniu udział wezmą: Yosyp Zisels, ukraiński działacz praw człowieka oraz mniejszości żydowskiej w Ukrainie oraz Wasyl Rasewycz, redaktor naczelny działu opinii portalu Zaxid.net. Moderatorem debaty będzie politolog Adam Balcer (WiseEUROPA, Studium Europy Wschodniej UW).

 

W poszukiwaniu tożsamości – Ukraina po 25 latach niepodległości

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: