Na Pomorzu powstaje Muzeum Mitlogii Słowiańskiej - potrzebna twoja pomoc

Przy Grodzisku w Owidzu ma powstać pierwszego w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Twórcy akcji szukają chętnych do wsparacia projektu na crowdfundingowym portalu PolakPotrafi.pl

Dzieci w szkołach uczą się o Zeusie, Jowiszu i Odynie. Nikt nie opowiada im jednak o Świętowicie, Perunie, Welesie i całej reszcie bogów i demonów słowiańskich. Jak zapewnia Radosław Sawicki, koordynator projektu, chcą oni przyczynić się do tego, aby wiedza o słowiańskiej mitologii była wiedzą powszechną, tak jak jest to w przypadku znajomości mitologii greckiej, rzymskiej czy nordyckiej.

Filmik prezentujący Projekt "Muzeum Mitologii Słowiańskiej" na Polak Potrafi

 

Muzeum Mitologii Słowiańskiej to niekomercyjny projekt, którego głównym celem jest szeroko zakrojona edukacja historyczno-kulturalna. Poprzez atrakcyjne ekspozycje, wydarzenia artystyczne, fachowe wydawnictwa i ciekawe lekcje muzealne chcemy popularyzować wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. Muzeum powstaje w miejscowości Owidz, nieopodal Starogardu Gdańskiego. Projekt realizowany jest w partnerskiej współpracy Stowarzyszenia Ekologiczno - Kulturalnego "Wspólna Ziemia" oraz Samorządowej Instytucji Kultury Grodzisko Owidz. Organizatorzy robią wszystko, aby muzeum rozpoczęło swoją działalność już w pierwszej połowie 2017 roku. 

Na owidzkim grodzie 
 

Muzeum zlokalizowane będzie w pomieszczeniach Grodziska Owidz, a także w plenerze, na przylegającym terenie. Mają być w nim eksponowane zarówno wierne kopie nielicznych zachowanych zabytków archeologicznych, związanych z przedchrześcijańskimi wierzeniami Słowian, jak i pokazywać ślady słowiańskiej mitologii utrwalone we współczesnych dziełach plastycznych, muzycznych czy literackich.

Ukzane będą też okruchy dawnych wierzeń przemyconych do dzisiejszej masowej kultury. Zatem obok kopii Światowida ze Zbrucza czy Świętowita z Wolina, w muzeum będzie też miejsce na reprodukcje inspirowanych mitologią słowiańską prac Zofii Stryjeńskiej czy na plansze z popkulturowych komiksów z Babą Jagą w jednej z ról.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej ma być atrakcyjnym i niepowtarzalnym produktem turystycznym, który w sposób nowoczesny i interesujący popularyzował będzie wiedzę o przedchrześcijańskiej kulturze duchowej Słowian.

Obecnie trwa opracowywanie szczegółowej koncepcji merytorycznej muzeum; przed organizatorami aranżacje wnętrz, zakupy i montaż eksponatów oraz kampania promocyjna – wszystko to wymaga dużych nakładów finansowych. Pieniądze na tworzenie Muzeum Mitologii Słowiańskiej mają być z dotacji. Niestety, każda dotacja wymaga także wkładu własnego, który w jakiś sposób musimy zorganizować i zabezpieczyć w budżecie przedsięwzięcia. Nie na wszystko też udaje się zdobyć dofinansowanie.

Dlatego zwracamy się z prośbą do każdego, komu podoba się nasza idea i kto nam kibicuje o przekazanie 1% podatku za rok 2016 lub inną możliwą pomoc.

Zobacz jak możesz pomóc

fot. grodzisko Owidz

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: