Finały Olimpiady Wiedzy o Gdańsku

Fundacja Gdańska ogłosiła wyniki finału Olimpiady Wiedzy o Gdańsku dla szkół gimnazjalnych. Jest to drugi etap - edycji 2014/2015, w którym uczestniczyli uczniowie szkół z całego Gdańska.

Głównym celem Olimpiady jest propagowanie wśród mieszkańców miasta zamiłowania do historii Gdańska - na tle dziejów Pomorza - od czasów najdawniejszych do współczesności. Olimpiada Wiedzy o Gdańsku jest projektem obywatelskim, wspieranym przez pracowników i przedstawicieli najważniejszych instytucji naukowych i kulturalnych Gdańska. Uczniowie za pośrednictwem nauczycieli historii lub WOS zgłaszali chęć uczestnictwa jesienią minionego roku. Do 13 marca 2015 r. trwały eliminacje na poziomie szkolnym i międzyszkolnym. Tydzień temu odbył się pierwszy etap finałów - dla uczniów szkół podstawowych, 18 marca rozdano nagrody finalistom trójmiejskich gimnazjów.

Przewodniczący jury prof. Sławomir Kościelak podkreślił, że uczniowie z edycji na edycję reprezentują coraz wyższy poziom wiedzy, szczególnie w tym roku. Zadanie nie było łatwe, bowiem tekstowe przeplatały się z obrazkowymi, historia najnowsza, z dziejami dawnymi. Finaliści na poziomie ponadgimnazjalnym ponadto musieli wybrać jedną z zaproponowanych przez organizatora lektur. Był to warunek konieczny otrzymania ostatniego z pytań od komisji.

Do ścisłej czołówki zakwalifikowało się 6 uczestników. Zwycięzca, Konrad Sotowicz zdobył aż 61 punktów, drugie miejsce zajął Mieszko Czapliński. Trzecie miejsce, które przypadło Martynie Misztal dzieliły od drugiego miejsca, zaledwie 2 punkty. Do zwycięzców powędrowały wartościowe nagrody – m.in. Encyklopedie Gdańska oraz nagrody finansowe (400 pln za 1 miejsce, 300 pln za drugie oraz 200 za trzecie).

Następny etap finałów, tym razem dla szkół ponadgimnazjalnych - już 27 marca o godzinie 13.00 w auli nr 1.46 im. prof. Wacława Odyńca na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku, przy ul. Wita Stwosza 55 w Gdańsku.

Tagi: