Gdyńska YMCA do rejestru zabytków

Oto najnowsza "świeżynka" z rejestru zabytków. Od piątku, 20 marca  figuruje w nim budynek YMCA przy ul. Żeromskiego 26 w Gdyni.

Siedzibę YMCA w tym miejscu planowano już przed II wś. Budowę udało się ukończyć w 1951 roku. Rok później władze zlikwidowały tę organizację w Polsce. Gmach stał się siedzibą Pałacu Młodzieży im. Janka Krasickiego.

"Budynek prezentuje stylistykę modernistyczną, zwracając uwagę kontrastowym zestawieniem odmiennie zaprojektowanych brył. Monumentalną i surowa w charakterze część frontową, złagodzoną nieco, typową dla Gdyni cofniętą ostatnią kondygnacją oraz wgłębnym podcieniem narożnym, zestawiono z opływowymi liniami miękko wymodelowane formy sali gimnastycznej z obszernym hallem. Elewacje z jasnej cegły silikatowej wpisują się w kolorystykę wcześniejszych gdyńskich realizacji modernistycznych", czytamy w opisie zabytku.

Po zmianach ustrojowych, w 1990 r. reaktywowano polską YMCA, a w 1991 r. gdyńskie ognisko odzyskało swoją siedzibę. W budynku funkcjonuje dziś także hostel, uniwersytet III wieku, a także niepubliczna szkoła podstawowa i gimnazjum. Odbywają się w nim liczne zajęcia, m.in. karate, balet, capoeria czy sportowe walki rycerskie w ramach grupy Fabryka Świń.

Tagi: