Odkryj tajemnice nowożytnej ceramiki z gdańskiego Chełma

Historie Gdańskich Dzielnic – Chełm” to cykl czterech wykładów o historii jednej z najludniejszych  i – co może zaskoczyć – jednej z najstarszych dzielnic Gdańska. 21 listopada 2017 r., o godz. 18:00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 odbędzie się wykład dwójki badaczy poświęcony dziejom produkcji ceramiki na Chełmie.

Historie Gdańskich Dzielnic to projekt Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, który składa się z trzech elementów, tj. prezentacji letnich wystaw plenerowych w gdańskich dzielnicach, jesiennych wykładów oraz publikacji naukowej zawierającej artykuły profesjonalnych historyków i historyków sztuki, które w zamierzeniu mają rzucać nowe światło na dzieje Gdańska, ale także obejmować ich najnowszą historię.

– Wykład dr Barbary Pospiesznej i dr. Mirosława Marcinkowskiego poświęcony będzie produkcji ceramiki. Autorzy zaprezentują mnóstwo ilustracji, na podstawie których omówią proces produkcji lokalnych wyrobów. Dowiemy się nie tylko o tym, ilu garncarzy zamieszkiwało Chełm, jakie koszty związane produkcją ponosili, ale także co produkowali. W tym ostatnim przypadku nie chodziło jedynie o ceramikę użytkową stosowaną w gospodarstwie domowym, np. dzbany czy talerze, ale także kafle piecowe. W produkcji tych ostatnich chełmscy zdunowie skutecznie konkurowali z gdańskimi mieszczanami zrzeszonymi w cechu. Dlaczego tak się działo? Warto przyjść i posłuchać – mówi dr Janusz Dargacz z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Wśród produkowanych w podgdańskim Chełmie naczyń już w XVIII w. pojawiły się filiżanki do picia kawy. Ten stosunkowo nowy zwyczaj zaczął się w tym czasie upowszechniać nie tylko w miastach, lecz został przejęty również przez mieszkańców wsi. Mało kto zdaje też sobie sprawę, że „stolcemberskie” wyroby najpewniej wywarły szerszy wpływ na sposób ornamentowania naczyń kaszubskich.

– Zainteresowanych poznaniem tego ciekawego, lokalnego fenomenu zapraszamy do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 na Chełmie. Po doświadczeniach pierwszego wykładu Prof. Klemensa Bruskiego, który okazał się frekwencyjnym sukcesem, przygotowaliśmy dla uczestników ok. 100 miejsc – zachęca dr Dargacz.

Wykład odbędzie się 21 listopada 2017 r. o godz. 18:00 w holu kolumnowym w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 (ul. Chałubińskiego 13) dostępnym przez wejście do gimnazjum. Wstęp wolny.

Wykłady są organizowane przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Urząd Miejski w Gdańsku oraz Radę Dzielnicy Chełm.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: